Bilecik Yeni Pragma AŞ Projesine Ev Sahipliği Yapacak

Muratdere Madencilik, son dönemin en popüler ve marka olma yolunda ilerleyen şehirleri arasında yer alan Bilecik’te Türkiye’nin en geniş kapsamlı olan bakır-molibden madeni ve flotasyon tesisi yatırımlarını yapmaya hazırlanıyor.

Bilecik, Bozüyük ilçesindeki Muratdere köyünde yer alan ve 90’lı yıllarda madenciliğin en önemli isimleri arasında yer alan MTA tarafından yürütülen maden sahaları 2000’li yıllarda yabancı bir şirket tarafından satın alınmıştı. Geliştirme çalışmaları yaban yabancı şirketler daha sonra projeleri 2012 yılında %100 yerli sermayeli olan Pragma Kurumsal Finansman AŞ’ye satmıştı.

Pragma AŞ’nin ülkemizin sermayesine kazandırdığı bu projelerin satın alım işlemlerinden sonra uluslararası standartlar çerçevesinde faaliyetlerini sürdüren Pragma AŞ, gerekli bütün resmi izinleri aldıktan sonra çevre bilincine hassas davranarak sondaj ve ileri mühendislik çalışmalarını sürdürmüştü.

muratderemadencilik

Uzun yıllardır yapılan çalışmalar içerisinde ruhsat sahası içerisinde ortalama tenörleri %0.52 Cu (Bakır), 125 ppm Mo (Molibden) olan 16 milyon tonluk bir cevher rezervi belirlenmişti. Ortaya çıkan bu rezervin ekonomimize kazandırılması için ise yeni bir yatırım projesi daha bugünlerde ortaya çıktı.

Pragma AŞ ortağı olan Ömer Bilhan, Madencilik Türkiye dergisi ile yaptığı söyleşide, bu proje kapsamında açık ocak işletmeciliğinin yılda ortalama 1.6 milyon tonluk bakır-molibden cevherini çıkartabileceğini söyledi.
Yatırım bedelinin 210 milyon TL olacağı söylenen ve tahmini işletme harcamalarının 680 milyon TL olacağı söylenen bakır ve molibden ihracatlarından 1.9 milyar TL gelir elde edileceği ve projenin Türkiye ekonomisine asgari olarak 3.2 milyar TL katkı sağlayacağı söyleniyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir