3 Kolay Adımda Merdiven Nasıl Kurulur?

Teknik açıdan, bir bahçe veya kulübe için merdiven basamakları konusunda özellikle zor bir şey yoktur. Temel marangozluk becerisine sahip olan herkes, gerekli kesmeleri yapabilir ve parçaları bir araya getirebilir. Yine de bir merdiven hatta kısa bir merdiven oluşturmak basit değildir. Kesin ölçümler ve dikkatli hesaplamalar gerektirir. İşleri basitleştirmeye çalıştık ve burada, 3 adımda nasıl merdiven yapabileceğinizi kolayca öğrenebileceksiniz.

merdiven

merdiven

  1. Adım: Yükseklik ve Genişlik Hesaplama

Bir merdiven inşa etmenin ilk adımı merdivenlerin toplam yüksekliği veya toplam dikey yüksekliğin bulunmasıdır. Tipik bir merdivende üç ana bileşen vardır: siperler, basamak ve yükselticiler. Basamaklar her basamağın üst yüzeyini oluşturur ve yükselticiler doğrudan her bir taban yüzünün ön dudak altına yerleştirilir. Merdiven planladığınız alana düz bir tahta yatırın, kenarından uzatın, ardından iniş yerine kadar ölçün. Üst basamak ve en alt basamak arası mesafeler hesaplandığında ihtiyacınız olan basamak sayısını bulacaksınız. Tipik olarak basamak yüksekliği 18 cm, basamak genişliği 25 cm’den az olmamalıdır ve uzunluk alana göre belirlenir.

  1. Adım: Kalıpları Kesme

Basamakların oturacağı noktalar L şeklinde düzgün bir açı ile kesilmelidir. Basamak altına yerleşecek tahtaları taban yüzü kalınlığına eşit bir miktarda (25 cm yatay, 18 cm dikey) kesin. Sıralar yerleştirildiğinde, her adımın düz olup olmadığını kontrol edin ve yüksek noktaları belirlemek için bir terazi kullanın.

merdiven kurmak

merdiven kurmak

  1. Adım: Basamakları ve Yükselticileri Takma

Yükseltici (basamak önlerine konulacak) ahşap blok ve basamak ölçülerinden emin olduğunuzda döşeme vidaları ve bir vidalama matkabı ile montaja başlayın. Öncelikle yükselticileri sabitleyin ve yatay olarak basamaklarla devam edin, hepsini sabitlediğinizde merdiveniniz tamamlanmış olacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.