3D Yazıcı nedir? Nasıl kullanılır?

Bundan yaklaşık yirmi yıl kadar önce bilgisayarların yaygınlaşması ile sanal ortamdaki dokümanları somut bir dokümana dönüştürmek için geliştirilmiş olan yazıcıların gelişmiş versiyonları olan 3D yazıcılar pratikte, alışmış olduğumuz yazıcılar ile aynı işlevi görmektedirler. Yazılı bir dokümanı basmak yerine gelişen teknoloji ile birlikte 3 boyutlu tasarım programlarında çizilen nesneleri üretmek için kullanılırlar. Normal yazıcıların aksine kağıt ve mürekkep kullanmazlar. 3 boyutlu yazıcılar ürün elde etmek için Akrilonitril Bütadien Stiren (ABS), Polilaktik Asit (PLA) ve Termoplastik Poliüretan kullanırlar. Bunlar misinaya benzeye ürünlerdir. Bilgisayar ortamında bir ürün tasarlandıktan sonra uygun yazılımlar aracılığı ile 3D yazıcı makinesinin baskısına uygun olarak düzenlenir ve baskı işlemi gerçekleşir.

3d yazıcı nedir nasıl kullanılır

3D yazıcı nerelerde kullanılır?

Günümüzde teknolojinin her geçen gün hızla gelişmesi ile birlikte artık 3D boyutlu yazıcılar git gide önem kazanmaktadır. İlk başlarda basit şeylerin üretiminde kullanılan 3D boyutlu yazıcılar ile artık gerçek yaşamsal fonksiyonlarımızı yerine getiren kalp bile üretilmektedir. Kısacası 3D yazıcılar ile yapamayacağınız şey yoktur. Kendiniz evde çiçekleriniz için vazo bile yapabilirsiniz. Kullanımı gayet kolay olan bu cihazın sanayi versiyonları dışında evde hobi yapmak için kullanılabilecek versiyonları da bulunmakta. Geçtiğimiz yıllarda Amerika’da bir ev tamamen üç boyutlu yazıcı kullanılarak inşa edildi. Bir depoda tek tek her bir duvarı ayrı ayrı inşa edilen ev daha sonra şantiyede birleştirildi. 3 boyutlu yazıcılar artık savunma sanayisinde de oldukça yaygın. Silah üretiminde kullanılan 3 boyutlu yazıcılar silahların üretim maliyetini yarı yarıya indirmektedir. Ev dekorasyon mağazalarında gördüğünüz çoğu ürün 3 boyutlu cihazlar tarafından üretilmiştir. Üretimleri o kadar kalitelidir ki aradaki farkı insan gözü ile anlamanız mümkün değildir. 3D yazıcı nedir sorusunun cevabını artık biliyorsunuz.

Kolay kullanım

Bazı geliştiriciler nasıl her teknolojik aletin minik kompakt versiyonunu geliştiriyorlar ise 3D yazıcıların da kompakt minik cebe sığan versiyonunu geliştirmeyi başardılar. İlk bakışta bir kalemi andıran bu cihazı taşınamayan 3D yazıcılardan biraz daha farklı. Belirli bir yazılım gerektirmeyen bu kalemlerde yaratıcılığınızı kullanarak her şeyi oluşturabilirsiniz. Takıdan tutun oyuncak figüre kadar aklınıza ne gelirse yaratmanız oldukça kolay. Tek yapmanız gereken şarj ettikten sonra flamenti yerine yerleştirmeniz ve çizmeye başlamanız. Çoğu hobi ürünü tasarımcısı bu kalemi kullanarak aksiyon figürleri yapıp satarak geçimini kazanmakta. 3D yazıcılar yavaş yavaş hobi olmaktan çıkıp geçim kaynağı olma yolunda ilerliyorlar. 3D yazıcının nasıl kullanılır sorusunu bilmenize gerek yok çünkü çocuk oyuncağı

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.