5G Teknolojisi Nedir?

5G günümüz teknolojisine ayak uydurmayı başaran 5. Nesil mobil telekomünikasyon hizmetidir. Daha anlaşılır bir ifade ile 5G teknolojisi mobil cihazların kullandığı hücresel olan ağlarda yer alan teknolojik kurallar ve imkanların, yenilenmesi aynı zamanda da yeniden yapılandırılmasıdır. Sunduğu imkanlar ile birlikte insanlar bu teknolojiye daha çok ilgi duymaya ve 5G teknolojisi nedir? Sorusunun cevabını aramaya başladılar. 5G teknolojisi 4G teknolojisine oranlar neredeyse 10 kat daha hızlı bir veri iletimi sağlamaktadır. 5G’nin hızını karşılaştırabileceğimiz en iyi örnek 3G olmaktadır. 5G teknolojisinin hızı 3G’nin hızının neredeyse 25 kat daha hızlıdır. 1 gbps internet hızı ile birlikte neredeyse 1 GB veriyi çok hızlı bir şekilde aynı 1 ya da 2 saniye içerisinde indirebileceksiniz. 5G teknolojisi ile birlikte mobil cihazlar ile yapılabilecek birçok farklı işlem bulunmaktadır. Örneğin Wİ- Fi ağına bağlı olan bir cihazdan oynatacağınız 4K bir filmi telefonunuzdan da rahat ve hızlı bir şekilde izleme imkanı sağlayacaksınız. 4K film izlerken bile diğer mobil cihazlarınızdan 1 GB/saniye gibi bir hız ile telefondan internete bağlanmaya da devam edebileceksiniz. Bütün bunların yanı sıra evinizde yer alan diğer bütün cihazları yani lamba, bilgisayar ve akıllı prizler gibi teknolojik eşyaları rahatça internete bağlayabileceksiniz.

5g teknolojisi nedir

5G Teknolojisi Neleri Değiştirecek?

5G teknolojisi ile birlikte internet alanında farklı bir hıza ulaşılacak. Bu durum bile 5G teknolojisi nedir? Sorusuna verilecek en güzel cevaplardandır. 5G teknolojisinin kullanılmaya başlanması ile birlikte neredeyse bin kat daha fazla cihazı aynı anda kontrol edebileceksiniz ve bu işlemi yaparken hızınızdan hiçbir şey kaybetmeyeceksiniz. Yalnızca mobil cihazlarınızı değil aynı zamanda diğer teknolojik cihazlarınızı yönlendirmenizi sağlayacaktır. Bu durum özellikle de ticaret yapan, işletme sahipleri tarafından büyük ilgi görecek ve işlerini oldukça kolaylaştıracaktır. 5G ile birlikte sağlanan en önemli ve yadırganamaz özellik ise internet hızıdır. Yapılan testlerde görülen hız ise 1096 Mpps’lik hız olmuştur. Yapılan testler de aynı zamanda 2.283 GB hıza da ulaşılmış ve tam anlamıyla rekor kırılmıştır. Bu durumu anlatabileceğimiz en anlaşılır ve basit yol ise 2 saatlik bir film yaklaşık olarak 7 saniyede indirilmiştir.

5G ile 4G Arasındaki Fark Nedir?

5G internet hızı 4G internet hızından yaklaşık olarak 20 kat daha hızlıdır. 4G teknolojisi bir saniyede 1 GB gibi bir hıza sahipken 5G teknolojisi ise saniye tam olarak 20 GB hız sağlamaktadır. 5G teknolojisi nedir? Diye sorulduğu zaman bu cevaplar rahatça verilebilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.