5G Teknolojisinin Getireceği Yenilikler

Cep telefonları icatlarından itibaren her geçen gün daha da gelişerek ihtiyaçların da ötesinde bir teknoloji harikası haline gelmiştir. Özellikle dev firmaların rekabete girmesi ve pazarda tutunabilmesi adına kullanıcılarına en ileri özellikleri sunmaya çalışmaları mobil telefon teknolojisini kısa sürede doruklara çıkarmıştır. Başlangıçta sadece bir sesli sohbet teknolojisi olan mobil telefonlar günümüzde cebimizde taşıdığımız bir fotoğraf makinesi, ya da görüntülü olarak bir toplantının gerçekleştiği sanal platformlar haline gelmiştir. Bu tür canlı bağlantıların gelişen yaşam koşulları itibariyle daha da yaygınlaşmasıyla daha da kaliteli ağ bağlantılarına ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Her ne kadar 4G teknolojisi hayatımıza girmiş olsa da teknolojilerin hızla gelişmesi sebebiyle 5G teknolojisine ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. 5G teknolojisi nedir bize ne tür yenilikler sunuyor bu tür soruların cevabı son zamanlarda teknoloji adına en çok merak edilen konular arasında geliyor.

5 g teknolojisinin getireceği yenilikler

5G’ de Kullanılan Teknolojiler

İnternet teknolojisi her geçen gün hayatımızı daha da sarıp günde saatlerce zaman tükettiğimiz mecraların yakıtı olmaya devam ediyor. Gelişen teknolojiyle beraber daha hızlı internet gereksinimini karşılamak adına altyapılar geliştirilerek adım adım 5G teknolojisine doğru gidilmektedir. 5G teknolojisi nedir bize ne tür hizmetler sunuyor neden 5G teknolojisine geçiş yapmalıyız. 5G teknolojisi ile daha hızlı internet hizmeti bizleri bekliyor. 4G teknolojisinden çok daha hızlı bir internet vadederken hız olarak kablolu internet hizmetini de geride bırakmaktadır. 5G teknolojisi karşı taraftan alınan verilerin gelme süresini bir hayli kısaltarak 4G’ye nazaran 60 ile 120 kat arasında fark sağlar. Bu hızı elde edebilmek adına birkaç teknoloji harmanlandı. Milimetrik dalga, Küçük hücre düğümleri ve Kitlesel çoklu anten sitemleri bunlardan sadece birkaç tanesi. Güçlendirilmiş frekanslar sayesinde 4G teknolojisine nazaran daha düşük frekanslarla ağın bilgi taşıma kapasitesi arttırılmış, çoklu anten sitemleriyle 20 kata kadar çoklu konuşma kapasitesi artırılmıştır. Bu sayede baz istasyonlarının bağlantı sayısı azaltılarak aşırı yüklenme olmadan veri aktarımı sağlanır.

5G Teknolojisi Olumsuz Yönleri

5G teknolojisi her ne kadar kolaylıklar sağlasa da tıpkı diğer teknolojik gelişmeler gibi beraberinde çeşitli sorunları getirmektedir. Bunlardan birkaçı baz istasyonlarının pahalılığı, 5G teknolojisinin telefon bataryalarını hızla tüketmesi ve bu teknolojinin kırsal alanlara hitap etmemesi önemli sorunların başında gelmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.