Açıköğretim Nedir?

Öğrenim görmek her insan hayatında şart olan ve rahat yaşamın en büyük anahtarlarından biridir. Eğitim alınması için birçok sistem bulunmaktadır. Bunlardan biri de açıköğretimdir. Açıköğretim Nedir? Diye soruluyorsa, alışılmış olan yani geleneksel eğitim yöntemlerinden farklı olan ve okula gitme zorunluluğu olmayan sistem olarak açıklanabilmektedir. Açıköğretim üzerindeki dersler bilgisayar üzerinden yani internet aracılığı ile yapılmaktadır. Katılımıcılar istedikleri zaman dersi tekrar izleyebilir ve eğitim görebilmektedir. Öğrenci merkezli bir sistem olması eğitimde fırsat eşitliğini oluşturmaktadır. Fiziksel bir sıkınıtısı olan ya da engelli olan bireyler için oldukça kolaylık sağlayan eğitim yöntemlerinden biridir. Tüm engelleri ortadan kaldıran açıköğretim ülkemizde de birçok insana eğitim vermektedir.

Açıköğretim Nedir

Açıköğretim Fakültesi Nedir ?

Açıöğretim Fakültes, 1982 yılında kurulmuştur. Anadolu Üniversitesi’nin bir fakültesi olan açıköğretim, üniversite okumak için bir zorluğu olan ya da uzaktan eğitim almak isteyen insanların tercih ettiği bir okuldur. Açıköğretim Nedir? Sorusuna verilecek en güzel yanıt istediğiniz zaman istediğiniz yerde eğitim olarak açıklanır. Maddi bir zorluk yaşıyorsanız ya da farklı bir şehre taşınmak istemiyorsanız, Açıköğretim Fakültesi sizin için en doğru tercihlerden biri olacaktır. Derslere devam zorunluluğu olmadığı için istediğiniz takdirde derslere girmeden sadece sınavda başarılı olmanız durumunda da okuldan mezun olabilir ve eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Açıköğretim Fakültesi, Türk vatandaşları, Kuzey Kıbrıs Türk halkında, diğer Türk Cumhuriyetlerine ve Batı Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşları için hizmet vermektedir.

Açıköğretim Fakültesine Nasıl Girilir ?

Açıköğretim Nedir? Araştırmalarının büyük bir kısmı nasıl eğitim alınabileceği ile ilgilidir. Bunun ilk şartı üniversite sınavına girmektir. Sınava girdikten sonra baraj puanını geçerek Açıköğretim Fakültesi’ne kayıt yaptırma hakkı kazanmış olursunuz. Açıköğretim’de bazı bölümlerin belirlenmiş bir kontenjanı bulunmamaktadır. Barajı geçmeniz yeterlidir. Bazı bölümler ise kontenjan sınırına sahiptir. Baraj puanının üstünde bir puan elde ederek bu bölümlere de kayıt olabilirsiniz. Bir örgün eğitime kayıtlı iseniz ya da mesleğinize devam ediyorsanız, Açıköğretim fakültesi sizlere ikinici üniversite fırsatını da sunmaktadır. Sadece sınavlara girmeniz yeterli olacaktır. Özellikle çalışıp okumak isteyen insanlar için Açıköğretim Fakültesi en iyi tercihlerden biridir. Açıköğretim Fakültesinde iki farklı eğitim tipi bulunmaktadır. Bunlar 2 yıllık ve 4 yıllık olarak açıklanabilir. Üniversite sınavından 140 ve üzeri almanız sizlere başvuru hakkı getirecektir. Bu puanı elde ettikten sonra Açıköğretim Fakültesinin sahip olduğu bölümlerden birine kayıt yaptırabilir ve eğitim almaya da sorunsuz bir şekilde başlayabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.