Adana’da Gezilecek Yerler

Nüfusu bakımından Türkiye’de ilk 10’a giren Adana, coğrafi konumu ve iklim şartları ile oldukça sevilen bir ildir. Çeşitli filmlere, dizilere, hikayelere konu olan Adana, gezilip görülmeye değer bir beldedir. Çeşitli tarihi miraslar ile harmanlanmış, oldukça gözde bir şehir haline gelmiştir. Adana, mevsim fark etmeksizin daima kapılarını ziyaretçilerine açmaktadır. Yazları sıcak ve bol nemli, kışları ise ılık ve yağışlıdır. Oldukça zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Meşhur Adana kebabının tadına bakmak için dahi olsa binlerce insan Adana’ya gezi düzenlemektedir. Adana’da gezil görülmesi gereken yerleri sizler için derledik. Hep birlikte inceleyelim.

Varda (Alman) Köprüsü

Almanlar tarafından inşa edilen Varda köprüsü, hicaz demiryolunun bir parçasıdır. Adana’nın Karaisalı ilçesinde bulunmaktadır. Kendisine hayran bırakan manzarası ile Adana’ya seyahat eden turistlerin ilk olarak görmek istedikleri yer haline gelmiştir. İlgi çeken mimari yapısının yanı sıra, yemek yiyip oturulabilecek bir restoranı da mevcuttur.

Kapıkaya Kanyonu

Yemyeşil bir doğa harikası olan kanyon, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Bol ağaç ve şelalesi olan Kapıkaya kanyonu, keyifli vakit geçirebileceğiniz piknik alanları bulundurmaktadır. Yürüyüş yolları ve şelaleyi görecek bir tarafa seyir için bir teras yapılmıştır. Doğa ile iç içe olmayı seven, huzura doymak isteyenlerin adresi haline gelmiştir.

Belemedik Vadisi

Belemedik vadisi, Adana’nın Pozantı ilçesine bağlıdır. Tüm renkleri barındıran doğası ile fotoğraf ve doğa tutkunları için eşsiz bir yerdir. Orman, dağ ve akarsuyun bir araya gelmesiyle oluşan bir ekosistemdir. Yıllardır doğal güzelliği bozulmamıştır. Adana’ya yolu düşenlerin mutlaka bu tabiat parkına uğramalarını tavsiye ederiz.

Yılan Kale

Adana’nın Ceyhan ilçesinde bulunan Yılan kale, 11.yy’da jeopolitik açıdan Çukurova’yı kontrol etmek için yapılmış bir savunma kalesidir. Pek çok kaleyi görüş alanı içine alan Yılan kalenin güneyinde nizamiye kapısı bulunmaktadır. Taş basamaklı merdivenlerle terasa çıkılmaktadır. Tarihi bir unsur olan kale, kültürel bir gezi için olmazsa olmazdır.

Taş Köprü

Seyhan nehri üzerinde bulunan Taş köprü tarihimizde pek çok çeşitli olaya ev sahipliği yapmıştır. Adana’nın simgesi olarak kabul edilmektedir. Roma döneminden kalma bir eserdir. Esasında 21 gözlü olan köprü, Seyhan nehrinin ıslahı sırasında 7 gözü toprak altında kalmıştır. Dünyada bulunan en eski köprülerden birisidir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.