Ahşap Oymacılığı Nedir?

Ahşap oymacılığı, tahta malzemesinin en uygun şekillere getirildikten sonra kesilerek oyulması işlemleridir. Kullanılan oymacılık kelimesi bölgenin derinleştirilmesi ve kazınması anlamlarını taşır. Yüzeyleri keserek düz bir hale getirmek ahşap oymacılığı sanatına girmemektedir.

Bir cismin düz bırakılarak etrafının ve içinin kesilerek çıkartılması, şekillere göre oyulması tam olarak oymacılığın tanımı olmamaktadır. Örneğin oymacılık ile yapılan bir sandalye ele alındığı zaman kabartmalı bir sandalye aklınıza gelir.

ahşap oymacılığı

ahşap oymacılığı

Kesmek bu durumda sandalyenin ne tür bir işçiliğe sahip olduğunu tam olarak ifade edemez. Bir sandalyenin ortasından olmak şartıyla keserek parçalara ayrılması kesmek olarak ifade edilebilir.

Ahşap oymacılığı ve süslemesi kesme işlemlerinden farklı olarak iç içe desenlerin tokmak, oyma kalemi ya da sadece bir çivi ile üzerinde motif bırakacak şekilde yapılmasıdır.

Ahşap Tarihçesi

Ahşap, şekil verilmesi kolay bir madde olduğu için ahşap oymacılığı sanatının çok eski çağlardan günümüze kadar gelmesini sağlamıştır. Ahşap yaratılan çeşitli heykellere eski dönemlerde Mısır piramitlerin de dahi rastlanılmıştır.

Türk tarihinde ise, İslami motifler ile birlikte kullanılarak Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarına kadar gitmiştir. Ahşap motiflerin en güzel örneklerine Fas, Tunus ve Cezayir gibi ülkelerde de rastlayabilirsiniz.

dekoratif ahşap oymacılığı

İslamiyet öncesi dönemde Orta Asya’da yer alan Türklerin ahşap oymacılığından üretilen sanat eserlerine de denk gelinmiştir. Bu eserler Çin ve Hint sanatının parçalarını bünyesinde barındırmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.