Akalazya Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nasıldır?

Nadir görülen fakat oldukça sıkıntılı bir hastalık olan akalazya hastalığını uzmanlara sorduk. İşte akalazya hastalığı, tanı ve tedavisi ve akalazya hastaları izlenecek, yol gösterecek ikazlar

Nedir?

Akalazya, yemek borusunun mide ile birleşmeden önceki bölümde yer alan kaslarının yemek yerken gevşeyememesi neticesinde ortaya çıkan ve yemek borusunun kasılma hareketlerini de etkileyen ve çok nadir ortaya çıkan bir sindirim sistemi hastalığıdır.

hastalık

hastalık

Belirtileri Nelerdir?

Akalazya hastalığı yutma zorluğu ve yutma esnasında yemek borusunun alt kısımlarında takılma hissi ile varlığını belli etmeye başlar. Hasta ilk başta sıvı gıdaları yutkunamazken, hastalık ileri evrelere geçtikçe katı gıdaları da yutmakta zorlanmaya başlar.

Lokmalarından sonra su içme ihtiyacı isterler. Hastalığın ileri aşamalarında yemek borusunun gıdayı aşağılara gönderen kasılma hareketlerinde de bozulma ve hatta kaybolma gözlemlenir, yemek borusu iyice genişler, gıdaların mideye gidişi iyice zorlaşır, ağızdan kötü kokular gelir ve hastalarda kusma ve kilo kaybetmeye başlar.

sağlık sorunları

sağlık sorunları

Yemek borusu hareketi kaybolduğu için yemek borusunda yemekler birikir ve bu yemekler nefes borusuna giderek hastada zatürre gelişmesine de neden olabilir. Uzun süren özofagusun giderme işlemi sırasında enfeksiyonözofagus mukozasında ülser meydana gelebilir. Bu vaka da bazen göğüs orta bölümünde ve göğüs kemiği arkasında çok ağır ağrı meydana gelebilir. İlk şikâyet ile kesin teşhisin konması bazen yılları bulabilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.