Alçak Tavanlar İçin Aydınlatma Önerileri

Tavanların alçak olması aydınlatma seçeneklerini de kısıtlayan bir durumdur. Alçak tavanlı mekanlarda dekorasyonla uyum sağlansa dahi her avize seçeneği ne yazık ki kullanılamaz. Bu nedenle yükseklikleri çok olan sakıt avize modelleri bu mekanlar için faydalı olmayabilir.

alçak tavan

alçak tavan

Alçak Tavan İçin Ne Gibi Aydınlatma Önerileri Vardır?

Alçak tavanlı mekanlarda aşağıya doğru sarkan gösterişli avizelerden olabildiğince uzak durulması gerekiyor. Bu ürünler mekan içerisindeki hareket kabiliyetini sınırlamakla birlikte tavanları olduğundan daha alçak gösterebilir ve basık bir ortama sebebiyet verir.

Alçak tavanlarda tercih etmekten kaçınılması gereken bir diğer aydınlatma yöntemi de yarım küre şeklinde olan tavan armatürleridir. Bu armatürler genelde dar alanların aydınlatılması nedeniyle tasarlandıkları için küçük boylardadırlar ve kullanıldıkları yerin ölçülerine göre yetersizlik gösterebilirler.

tavan

tavan

Alçak tavanlarda dikey olarak dar ancak yanlara doğru genişleyen ürünler kullanılmalıdır. Bu gibi ürünler tavanın ortasında yer kaplayan dekoratif bir öge olur ve ışık kaynağının yerden olabildiğince uzak olması nedeniyle de yeterli bir aydınlatma sağlar.

Tercih edilebilecek olan bir diğer aydınlata yöntemi de alçı tavan uygulamalarıdır. Tavan kenarlına alçı levha montajı ile yapılabilen bu uygulamada farklı model seçenekleri olduğu için aralarından en uygunu seçilerek tercih edilebilir. Alçı levhalar üzerine yerleştirilen spot lamba ya da alçı levhaların tavana bakan bölümlerine yerleştirilen spot ışıklar ve alçı levhaların yavana bakan kısımlarındaki led lambalar ile şık bir aydınlatma sağlamak mümkündür.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.