Alerji Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Yaşlı, çocuk, genç demeden alerji herkesi bulabilen bir vücut reaksiyonudur. Alerjilerde rol oynayan ve reaksiyona yol açan spesifik etmenler ise yaygın olarak çeşitli kokular, hayvan tüyleri , tozlar, polenler ve bazı gıda intoleransı durumları örnek olarak sayılabilir.

 

Alerji küçük yaşlarda belirgin bir şekilde görülürken ilerleyen yıllarda kaybolabilir ve hatta yeniden nüksedebilir. Ya da hayatının hiçbir döneminde alerji konusunda bir sıkıntı yaşamaması bir insanın orta yaşlarda bir alerjisi çıkabilir. Alerjinin doğası çok karışık olduğu için ve nerede ne zaman insanı bulacağı da belli olmadığı için teşhisleri de bazen zor olabiliyor.

 

Teşhis Aşamasında Neler Gereklidir?

 

Teşhislerde gereken en önemli bilgi, hastaya yöneltilen son 10 günlük aktivite ve beslenme değişiklikleridir. Neler yediğinizin, farklı olarak nerelerde bulunduğunuz, nerelere gittiğiniz, ne kullandığınız, ne sürdüğünüz, ne giydiğiniz gibi bilgiler, görülen alerji çeşidinizle birlikte teşhisi hızlandıracaktır ve tedaviye geçilmesine olanak sağlayacaktır.

alerji

alerji

Alerji her ne kadar vücudun bağışıklık sistemi içerisinde olmayan bir şeye karşı reaksiyon olarak gözükse de bazı durumlarda bağışıklık sisteminin zayıflaması ile bu alerjiler sonradan da görülebilir.

 

Alerjiye yatkın insanlar atopik olarak adlandırılır. Atopik bir hastalık olmamakla birlikte genlerden geçen kalıtsal bir özelliktir. Eğer ailenizde alerjiye yatkın atopik kişiler varsa sizde görülme olasılığı da yüksek olur.

 

Alerji tedavisinde çözüm alerjiyi oluşturan etkenin ortadan kaldırılması yönünde oluşturulur. Çeşitli alerji testleri ile bu belirlenebiliyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir