Altın Mevduat Hesabı Nedir?

Altın mevduat hesabı, güvenilir bir şekilde gram bazında tıpkı döviz alım satımı yapar gibi altın almaya yarayan bir mevduat hesabıdır. Ülkemizde en fazla tercih edilen mevduat hesaplarından birisi haline gelmiştir. Yatırımlarını değerini kaybetmeyecek önemli bir madde ile değerlendirmek isteyen bireyler için altın mevduat hesabı oldukça ideal bir yöntemdir. İyi bir fırsat olarak görülen altın mevduat hesabının, gün geçtikçe daha fazla ilgiye maruz kaldığını görmekteyiz. Altınların, bankaya yatırmasıyla ya da bankalardan satın alınmasıyla oluşan bir mevduat ürünüdür. Altın hesabı çeyrek veya gram gibi kuyum türlerinin banklara yatırılarak oluşturulabileceği gibi anlık kur değerleri ekseninde para karşılığı olarak da açılabilir.

Altın mevduat hesabı açmak için gerekli alt limiti seçmiş olduğunuz banka belirmektedir. Genel itibariyle en az 10 gram altın ile mevduat hesabı açıldığı bilinmektedir. Altın mevduat hesabı açmak sanıldığının aksine oldukça kolaydır. Öncelikle uygun faiz oranı ve kar payı araştırması yaparak sizin için en ideal olanağı sağlayan bankada hesap açmanız gerekmektedir. Altın mevduat için karar verdiğiniz bankanın şartlarını iyice araştırmalısınız. Hemen ardından dilediğiniz gibi altın mevduat hesabı açabilirsiniz. Bu işlemi istediğiniz gibi mobil bankacılıktan veya banka şubelerine başvurarak gerçekleştirebilirsiniz. Altın mevduat türü vadeli ve vadesiz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Her ikisinin de kendisine göre avantajları veya dezavantajları bulunmaktadır. Kendi imkan ve isteklerinize yönelik olanı tercih edebilirsiniz.

altın mevduat hesabı nedir

Vadeli Altın Mevduat Hesabı

Seçilmiş olan vade süresi kadar bankanın vermiş olduğu faiz oranı ile eşdeğer bir şekilde kazanç elde etmenizi sağlar. Vadeli altın mevduat hesabını diğer vadeli mevduat hesaplarından ayıran en belirgin özellik, hem piyasadaki altın alım fiyatı hem de bankanın belirlemiş olduğu faiz üzerine müşterisine kazanç sağlamasıdır.

Vadesiz Altın Mevduat Hesabı

Vadesiz altın mevduat hesabı sayesinde hiçbir vergi ödemeden, masraf yapmadan altın alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Altınlarınızın çalınma veya kaybolma riski yoktur. Hesap açılışı ve yapılacak tüm işlemlerde hesaba fiziki altın teslimatı yapılmaz. Aynı şekilde fiziki altın olarak ödeme de gerçekleştirilmez.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.