Ambalajların Dili

Bir süper markette ortalama 48 bin çeşit ürün var. Her birinin üzerinde sözler yazılı. Katkı maddelerinden arındırılmış bir beslenme düzeni artık mevcut değil. Bir ürünü anlamak için ambalaj üzerindeki etiketleri bilmek gerekiyor. Örneğin temizlik ve kişisel bakım ürünlerinde renkler var.

ambalaj

ambalaj

Yeşil doğal demek. Mavi doğal ve tıbbi ürün karışımı, kırmızı doğal ve kimyasal madde karışımı, siyah ise tamamen kimyasal ürün anlamına geliyor.

E’ler Büyük Sorun

Ambalajlarda gördüğümüz diğer kelimeler ise şöyle: MSG – Mono sodyum glutamat – Lezzet artırıcı katkı maddesi. Bu madde, böbrek ve karaciğer hasarı, Alzheimer, Parkinson, obezite gibi birçok hastalığa yol açıyor. UHT süt– Ultra High Tempaerature süt – Kaynatıldıktan sonra hızlıca soğutulan süt. Raf ömrü dört ay, açtıktan sonra 3 gün içinde tüketin.

ambalajlar

ambalajlar

Doğala özdeş aroma – Kimyasal yollarla sentezlenen ve kimyasal yapısı doğal aroma maddeleri ile aynı olan madde. Yağsız et – 90 gramında 10 gramdan az yağ olduğu anlamına gelir. Tamamen yağsız et bulamazsınız. Hidrojen yağ (trans yağ) – Kötü kolestrolü yükseltmekle kalmaz aynı zamanda iyi kolestrolü de düşürür. Ama bütün bunlardan başka esas tehlikeyi E kodu ile anlatılan maddeler taşıyor.

ambalajlama

ambalajlama

Gazlı içeceklerde, hazır meyve sularında, Bütün sucuk, salam, sosis gibi ürünlerde, kakaolu sütlerde, diyabetik reçellerde görülen bu kodun türevleri kesinlikle kanserojen. Özellikle E202’ye dikkat. DNA’ya hasar veriyor ve meyveli kek gibi kuru meyve ve hamur işlerinin olduğu gıdalarda bulunuyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir