Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde araba kullanımı bir lüks olmaktan çıkarak bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu nedenle de araba satışlarında büyük oranda artışlar yaşanmıştır. Araba alırken dikkat edilmesi gerekenler vardır ve araba almak isteyen kişilerin bunları bilmesi çok önemlidir. Bilinçsiz bir şekilde araba almak için yola çıkarsanız olması gerekenden çok daha fazla ödeme yapabilir ve zarara girebilirsiniz. Aynı şekilde herhangi bir arabaya sahipseniz ancak satmak istiyorsunuz yine bilmeniz gerekenler olacaktır. Piyasa değerini iyi bilmek araba alıp satarken büyük önem arz eder. Bu yüzden çok dikkat edilmelidir.

Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araba alırken bütçenize uygun olarak birinci el veya ikinci el araba alabilirsiniz. Ancak her ikisinde de belirli masrafların ortaya çıkacağını unutmamalısınız. Bütçenizi ayarlayarak araba için harcama yapmayı göz önünde bulundurmalısınız. Aynı zamanda ikinci el araba almak isteyen kişiler için araba fiyatları daha ucuzken bazı harcamalar ekstra para gerektirebilir. Bu gibi durumları önceden bilmek ve hazırlıklı olmak çok önemlidir.

Birinci El Araba Almak İsteyen Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Birinci el araba almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gerekenler ikinci el araba almak isteyenlere göre daha azdır. Birinci el yani sıfır araç alırken ilk olarak arabadan beklentilerinizi belirlemelisiniz. Arabayı nerede ve nasıl kullanacaksınız? Kaç kişilik bir ailesiniz? Sonrasında güvenilir bir oto galeriden yardım alarak arabanızı seçebilirsiniz. Ancak ilk olarak piyasayı araştırmanız çok önemlidir. Ederinden fazla para ile araba almak istemezsiniz sanırım. Bu nedenle araba alırken en önemli nokta piyasayı bilmektir. Çok daha uygun fiyata alma imkanınız varken bu fırsatı kaçırmamalısınız elbette ki.

İkinci El Araba Almak İsteyen Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

İkinci el araba almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gerekenler çok fazladır. İlk olarak almak istediğiniz arabanın modeline karar vermelisiniz. Beğendiğiniz arabanın artı ve eksi yönlerini doğru bir şekilde değerlendirin ve gerçekten istediğiniz arabanının o olduğundan emin olun. Sonrasında ise arabanın piyasa şartlarındaki değerini detaylı bir şekilde araştırın. Satın almak istediğiniz arabanın özelliklerini de unutmayın. Arabanın yaşı, kazasının olup olmaması gibi durumlar fiyatı etkileyen unsurlardır. Tüm bunları değerlendirdikten sonra ilan sahibi ile artık görüşebilirsiniz. İlan sahibine sormanız gereken temel soruları mutlaka sorun. Örneğin bu arabayı neden satmak istiyorsunuz veya arabanın kazası var mı gibi. Sorularınızın cevabı hoşunuza giderse arabayı yakın görmeniz ve test etmeniz çok önemlidir. Yalnızca görseline bakarak araba almak yapabileceğiniz en büyük yanlışlardan bir tanesi olur. Arabayı gözünüzle görüp test sürüşlerini yaptıktan sonra güvendiğiniz bir bilirkişiden arabanın durumu hakkında yardım alabilirsiniz. Motoruna, kaza durumuna, bakımlarına kadar detaylı bir şekilde kontrol etmesini isteyin. Araba tüm bunları değerlendirdikten sonra hala hoşunuza gidiyorsa harcamalarınızı ve bütçenizi göz önünde bulundurarak bir pazarlık yapabilirsiniz. Unutmayın ki yalnızca araba fiyatı ödemeniz yeterli olmayacaktır. Sonrasında ekstra harcamalar yapmanız gerekecek.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.