Avokado Yemeyi Bırakın!

Son yılların popüler meyvesi Avokado zararlı mı? Hemen her mutfağa ve diyet listelerine giren Avokado en sağlıklı gıda olarak tanımlanıyordu. İlginç bir iddia ortalığı karıştırdı…

Ülkemizde yetişmeyen ancak ithal edilerek soframıza giren lezzetli meyve Avokado, salata olarak tüketiliyor, çorbası, yemeği yapılıyor, pizza üstüne, bir sandviçte ve hatta hamburger şeklinde pek çok yiyecek tarifinde yer alıyor.

Ajan Meyve Avokado Suçlu Bulundu!

avokado çekirdegi

avokado çekirdegi

Avokado’ların, Omega 3 yağ asitleri, K ve B5 vitaminleri ve lif dâhil bir dizi faydalı yağ içerdiği biliniyor. Balık ve ceviz gibi vücudunuzdaki iyi kolesterol seviyesini artırmaya yardımcı oluyor. Bu yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol, HDL olmayan kolesterol (HDL-C) deposunun uzun süredir kalp rahatsızlığı riskini azalttığı da vurgulanıyor. Fakat bu buzdağının görünen yüzü, diğer yüzüne bakalım:

HDL-C Araştırma Sonuçları

Cambridge Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmalar, bazı insanların yüksek düzeyde HDL-C’nin koroner kalp hastalığı riskini arttırdığı gösteren genetik bir mutasyona sahip olduklarını keşfetti. SCARB1 geninde seyrek bir mutasyona sahip ve P376L varyantı olarak adlandırılan genlerin, HDL-C’nin olağanüstü yüksek seviyelerde bulunduğu ve koroner kalp hastalığının rölatif riskinde % 80 artış olduğu tespit edildi. Mutasyonun 1.700 kişiden birine etki edeceği tahmin ediliyor.

Araştırma görevlilerinden Dr. Adam Butterworth şunları söyledi: ” Bu, ‘iyi’ kolesterol HDL-C düzeyinin yüksek olduğu bazı kişilerin, aslında kalp hastalığı riskinin daha yüksek olduğunu göstermek için yapılan ilk ve dikkat çekici araştırmalardan biridir; bu nedenle, ‘iyi’ kolesterolün insanları kalp rahatsızlığından koruyup korumadığına dair ek araştırmalara ihtiyacımız var.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.