Balık Yağı Tip 2 Diyabet Riskini Arttırıyor

Omega-3 bakımından zengin yağlı balıkların sağlık yararları biliniyor ve kalp sağlığı, beyin ve kalp sağlığı için iyi olduğu söyleniyor. Bilimsel tezlere göre haftada en az 2 porsiyon yememiz gerektiğine inandığımız balık, şimdi riskli yiyecekler grubuna mı giriyor?

Bir Fransız bilim ekibi tarafından 2016 yılında yapılan Newcastle araştırmasının sonuçları birçok yağ asidinin tip 2 diyabet riskini 1/4 oranında arttırabildiğini iddia ediyor. 70.000 kadın üzerinde yapılan araştırmaya göre, günde bir porsiyon yiyenler % 26 daha fazla risk taşıyor.

balık yağı

balık yağı

Tip 2 diyabet nedir?

Bu tip diyabette vücut ya kan glikoz düzeylerini kontrol altında tutmak için yeterli insülin hormonu üretemiyor ya da insülin kullanamıyor. Semptomlar şunlar: Susuzluk artışı, her zamankinden daha fazla idrara çıkma (özellikle geceleri), sürekli yorgunluk hissi. Ayrıca bel ölçümü riskin iyi bir göstergesi; bel ölçüsü 80cm veya daha fazla olan kadınlar harekete geçmelidir.

Tedavi edilmediğinde diyabet hastalığı görme kaybına veya böbrek yetmezliğine neden olabiliyor ve diyabetli kişilerin kardiyovasküler hastalıklara yakalanma olasılığı beş kat fazla. Genellikle obezite ile ilişkili olan Tip 2 diyabet 40 yaşın altındaki insanlarda teşhis ediliyor ve ne yazık ki 40 yaşın altındaki kişilerde, ergenler ve hatta çocuklarda yaygınlaşıyor.

yağ

yağ

IDF Diyabet Atlası tahminlerine göre 2017’de,

  • 11 yetişkinden 1’i diyabetli. (415 milyon)
  • 2 diyabetli yetişkinden 1’ine (% 46,5) teşhis konulmamış yani diyabetli olduğunu bilmiyor.
  • Küresel sağlık harcamalarının % 12’si, diyabete harcanıyor. (673 milyar ABD Doları)
  • 7 doğumdan 1’i gebelik diyabetinden etkileniyor.
  • Diyabet hastalarının dörtte üçü (% 75) düşük ve orta gelir düzeyindeki ülkelerde yaşıyor.
  • 542,000 çocuk tip1 diyabet hastası.
  • Her 6 saniyede 1 kişi diyabet hastalığından hayatını kaybediyor. (hayatını kaybedenlerin sayısı 5 milyon)

Göz atın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir