Barista Nedir?

Barista, bir meslek çeşididir. Son dönemlerde sıklıkla duymuş olduğumuz barista kavramı günden güne merak uyandırmaya devam ediyor. Meslek olarak kabul görülmüş baristalık, kökü İtalya’ya dayanan bir kelimedir. Barista denilince akıllara hemen kahveler gelmektedir. Nefis kahveleri ve çeşitli içecekleri özverili bir şekilde hizmetimize sunan kişilere barista deriz. Baristalar, istek üzerine seçilmiş kahveleri profesyonel bir şekilde hazırlarlar. Uzmanlık ve el becerisi isteyen bir iştir. Son derece yoğun bir tempoya ayak uydurabilen baristalar, çalıştıkları yerin tüm kahve stok bilgilerinden haberdar olmalıdırlar. Hazırlamış oldukları karışımları, müşterinin tadım yapması için ikram ederler.

Kahve içmeyi her beş insandan üçünün seviyor olması, cafe kültürlerini geliştirmiştir. İnsanlar evde kendileri yaptıkları kahvelerden çok dışarıda kendileri için özel hazırlanan kahveleri tercih etmektedir. Gerek makinaların çeşitliliği gerekse kahveyi yapan kişinin uzman olması bu durumu cazip kılmaktadır. Baristalar da burada devreye giriyor. İstenilen özellikte, arzulanan kahveleri müşterileri ile buluşturuyor. Hemen hemen her yaştan kesime hitap eden barista; dinamik, güler yüzlü ve sevecen bir mizaçla müşterisinin gönlünü kazanmalıdır. Büyük bir sorumluluk bilinci ile işlerini yürüten baristalar, günümüzde artık her yerdeler.

Gelen fikirlere açık olmak da baristaların en temel sorumluluklarından bir tanesidir. Farklı zevklere, farklı isteklere karşı son derece duyarlı olmalıdırlar. Barista olarak görev yapan bireylerin sürekli olarak kendilerini geliştirme ve yenileme fırsatı olur. İnsan ilişkileri günden güne artar ve bununla birlikte başarılı işlere imza atabilirler. Müşterinin istediği kahveyi hazırlamak, yeni ve özel ürünler hakkında müşteriyi detaylı bir şekilde aydınlatmak, kahvelerin yanına istenilen atıştırmalıkları hazırlamak, hijyene özen göstermek, baristaların en belirgin görevlerindendir. Mesleki alanda yeterli bilgi donanımına sahip olmalıdırlar.

Espresso bazlı sıcak ya da soğuk tüm kahve türlerinin hazırlanmasından sorumludur. Barista olabilmek için resmi bir eğitim belgesi şartı yoktur. Turizm bölümlerinden mezun olanlar istedikleri gibi doğrudan barista olabilirler. Tabi ki baristalık için sertifikalı eğitim veren özel kurumlar da bulunmaktadır. Sınav veya mülakat gibi seçici durumlara gerek kalmadan isteyen ve yeteneği olan herkes barista olabilir. Diğer meslekler gibi baristalıkta, ancak severek ve isteyerek yapılabilecek bir meslektir. Sunum yapmayı kendi sanatına dönüştürebilmek, bir baristanın en temel hedefi olmalıdır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.