Başkalarına Hayır Demeyi Öğrenin

İnsanların büyük bir kısmı ne kadar yoğun olurlarsa olsunlar fark etmez çevrelerindeki insanlar onlardan bir şey istediği zaman bunu da ne kadar zor olursa olsun yerine getirmeye çalışıyorlar. Böyle olunca da çoğu zaman kendi işlerine vakit ayıramaz hale geliyor. Bu tarz durumların oluşmasını engellemek adına ise dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunmakta.

hayır

hayır

Sınırları Doğru Şekilde Belirlemelisiniz

 Öncelikli olarak insanların hangi davranışlarını kabul edilebilir bulabileceğinizi belirlemeli ve buna göre de sınırı çizmelisiniz. Size göre yanlış olan davranışlar ile karşılaştığınız zaman hiçbir şekilde taviz vermeyin.

İstemediğiniz Şeye Evet Demeyin

Başkalarını mutlu etmek için devamlı olarak bir şeyler yapmaya çalışmak; bir süre sonrasında farklı sorunların oluşmasına neden olabilir. Hayır dediğiniz zaman asla suçluluk duymayın. Unutmayın ki herkes sizi sevmek zorunda değil.

Bahaneler Anlatmayın

Herhangi bir konu ile alakalı hayır dediğiniz zaman bunun için bahane arayışına girmeyin. Çünkü bu bahaneler sonrasında karşı taraf bahanenin bitmesinden sonra işin yapılabileceğini düşünebilirler. Bir şeyi yapmak istemiyorsanız, bunu net olarak belirtin.

hayır demek

hayır demek

Gereksiz Yere Özür Dilemeyin

Hatalı olunduğu zaman özür dilenmesi gayet normal bir davranış. Fakat gerekli olan durumlar dışında sürekli olarak özür dilenmesi; insanın zayıf görünmesine sebep olacaktır. Devamlı özür dilenmesi sonrasında ise karşı taraf her istediğini kişilere oldukça rahat bir şekilde yaptırmayı sürdürür.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.