C Dili Nedir?

C dili, yazılım alanında ismini sıklıkla duyduğumuz, bir programlama dilidir. Diğer programlama dillerine nazaran öğrenmesi ve kullanması daha kolay olduğu için, öğrenmeye genelde C dilinden başlanır. Bilgisayarla iletişim kurabilmek için programa dillerinden yardım alırız. C dili de bunlar arasında çok tercih edilendir. Günümüzde hemen hemen tüm işletim sistemlerinin yapımında, %95’e varan bir oranla C dili kullanılmıştır. Sistem, sürücü yazılımı, işletim sistemi modülleri ve hız gereken her yerde kullanılan oldukça yaygın bir dildir. 

C dili genellikle taşınabilir uygulamaların geliştirilmesinde tercih edilir. Yüksek yazılımlar için de yine C diline başvurulur. Windows ve İOS gibi işletim sistemlerinden 3D filmler oluşturmak için de çok sık kullanılır. Anlaşılacağı üzere C dili ile programlama oldukça verimlidir. Bu nedenle programlama dilleri arasında en çok rağbet görendir. C dilinin ortaya çıkmasına ön ayak olan isimler, Ken Thompson ve Dennis Ritchie’dir. 1972 yılında ortaya çıkan bu dil ile geliştirilmiş ilk işletim sistemi Unix olmuştur. Ardından daha da geliştirmek adına çeşitli değişiklikler yapılmıştır. 

C Dili Nasıl Öğrenilir?

C dilini öğrenebilmek için öncelikle algoritma mantığını kavramak gerekir. Ardından dile hakim olan tüm kavramların ne demek olduklarını ve nerelerde kullanıldıklarını detaylıca araştırmak gerekir. Bu kavramlar arasında; döngü, veri türü, fonksiyon, komutlar ve değişken bulunur. Kavramları detaylı bir şekilde öğrendikten sonra teoride, alıştırma yapılmaya başlanılmalıdır. Bilgisayarınıza C dilinin kullanılabileceği programları yüklemek gerekir. Böylelikle yazılan komutlar bilgisayarda çalışabilir. Sorunlar karşısında en iyi çözüm üretici dillerden birisi olan C dilinin öğrenilmesi halinde geriye kalan programlama dillerini çok daha kolay öğrenebilir hale gelirsiniz. Bu dili öğrenebilmek için internet veya yazılı kaynaklardan yardım alabilirsiniz. Tabi ki donanımlı sisteler ve doğru kaynaklar olması önemlidir. Hatta programlama dili hakkında kurs veren eğitimlere de katılım sağlayabilirsiniz. Bu eğitimlerin isteğe göre online veya yüz yüze gibi seçenekleri mevcuttur. 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.