Çatlaklar İçin Etkili Çözümler

Genelde hızlı kilo alıp verme ve hamilelik sonrasında oluşan vücut çatlakları, kadınların en sık yaşadığı estetik problemlerinden biridir ve üstelik zor geçen bir sorundur. Bu yüzden, çatlaklar üzerinde etkili olduğu söylenen birçok krem ve uygulama ile çatlakların geçeceği söylenir. Bazıları gerçekten etkili olsa da, çoğu sadece ticari amaçlı reklamlardan oluşur. Dolayısıyla, bu sorunun çözümü için;  ilgili uzman bir estetisyenle görüşülmeli ve tedavisi uygulanmalı, aynı zamanda evde uygulanabilecek doğal yöntemlerle de desteklenmelidir.

topuk çatlağı

topuk çatlağı

Çatlak Azaltıcı ve Önleyici Doğal Formüller

A, E ve C vitamini, ciltteki çatlaklar üzerinde oldukça etkilidir. Bu yüzden bu vitaminleri içeren besinler tüketilmelidir.

  • Sıvı tüketimine önem verilmeli ve günde en az 2 litre su içilmelidir. Ayrıca kafeinli içecekler ve özellikle marketlerden alınan hazır kahveler çatlak ve selülitlere sebep olur.
  • Çatlak olan bölgelere masaj yağları ya da evdeki zeytinyağlarıyla, duştan önce yarım saat kadar masaj yapılmalıdır. Özellikle Hindistan cevizi ve badem yağı çatlaklar üzerinde oldukça etkilidir.
vücut çatlağı

vücut çatlağı

  • Soğuk duş almak da, çatlaklar için çok iyi bir çözüm yoludur. Soğuk suyun, çatlağın olduğu bölgeye tutulup dairesel hareketlerle gezdirilmesi gerekir.
  • Beslenmeye dikkat edilmeli, içerisinde bol miktarda E ve C vitamini bulunan yumurta, yoğurt, süt ve meyve gibi ürünler tüketilmelidir.

Göz atın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir