Cep Telefonu Kullanımının Sağlığa Zararları

Teknolojinin getirdiği en büyük yeniliklerden biri olan cep telefonu, her ne kadar hayatı kolaylaştırsa da insanların onları artık kendilerinin vazgeçilmez bir parçası olarak görmesi sağlıklarını gittikçe risk altına sokuyor. Özellikle henüz gözle görülür bir zarara sebep olmamaları, kullanıcıların bu konuda dikkatsiz olmasına ve tehlikeleri görmezden gelmesine sebep oluyor. Fakat yapılan araştırmalara göre uzun süredir cep telefonu kullanan kişilerin beyin hücrelerinin bir kısmı ölmeye başlıyor.

Cep telefonu kullanımı, insanlara yalnızca zihinsel olarak değil fiziksel yönden de birçok zarar verme kapasitesine sahip. Öyle ki; sürekli telefonun yaydığı zararlı dalgalara maruz kalan kişilerin doğurganlığı bile diğerlerine göre gittikçe azalıyor.

Zararlara Karşı Alınabilecek Önlemler

Cep Telefonu Kullanımının Sağlığa Zararları

Cep Telefonu Kullanımının Sağlığa Zararları

Cep telefonlarını insanların hayatından çıkarmak artık imkânsız olduğundan bu durumdan zararsız kurtulmaları için birtakım önlemler alınması gerekiyor. Örneğin uzmanlar, telefonun kulağa yaklaştırılmasının kişiye daha çok zarar verdiğini belirtiyor ve bu yüzden kulaklık le konuşmalarını öneriyorlar. Ayrıca telefonun kullanılmadığı zamanda kişiden uzak bir mesafede olmasını uyku zamanında odada bu tür cihazları bulundurmaması gerektiği belirtiliyor.

Bunun dışında özellikle kalbe yakın bölgelerdeki ceplere telefonun koyulmaması, gerekli olmadıkça konuşulmaması, çocuklardan ve hamilelerden uzak tutulması gerekiyor.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir