Çocukların Her Davranışı Bir Mesajdır

Çocukların ve ergenlerin yaptığı çoğu davranış ebeveynlerin tepesini attırsa da sonuçta unutmamaları gereken bir nokta var. Aslında çocukların ve ergenlerin yaptığı her davranış büyüklere verdiği bir mesaj. Siz bu mesajı anlarsanız sorun çözülüyor, yoksa giderek büyüyor.

çocuk

çocuk

Çocuklar çoğu kez iç çatışmalarını davranış sorunu olarak gösteriyorlar. Parmak emme, öfke ve kırılganlık, idrar kaçırma en sık rastlanan davranış sorunlarıyken bunlar ergenlerde yeme bozukluklarına, depresyona, alkol ve madde bağımlılığına kadar çıkıyor.

Öfkenin Enerjisini Dönüştürebilmek

Örneğin 3-6 yaş arası çocuğunuz sık sık öfke nöbetlerine kapılıyorsa onun ilgi alanlarına yönelik değişik aktiviteler bulmak çok faydalı olur. Böylece öfkenin enerjisi zarar yerine yarara dönüşebiliyor. 5-6 yaşlarında görülen tırnak yeme ise bir güvensizlik belirtisi. Aile içinde aşırı baskıcı ve otoriter bir eğitimin uygulanması, çocuğun sürekli azarlanarak eleştirilmesi, kıskançlık, yetersiz ilgi, aile içinde tırnak yiyen bir rol modelinin olması bu sonucu doğuruyor.

çocuk  davranışları

çocuk davranışları

Aileler doğru iletişimle çocukta bu davranışa yol açan nedeni saptamak ve ortadan kaldırmakla doğruyu yapmış oluyorlar. Dil ve konuşma bozuklukları da her beş çocuktan birinde karşılaşılan sorunlardan biri. Ergenler ise bir başka alem. Sorunlar ailelerin genellikle anamadığı belirtilerle kendini gösteriyor. Örneğin depresyon keyifsizlik, mutsuzluk, ümitsizlik gibi hislerle başlıyor. Ya da tam tersi çöküntü yerine aşırı hırçınlık bir gösterge sayılıyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir