CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş veya staj başvuruları için istenen CV, kariyer hayatına açılan bir kapıdır. İçerisinde geçmişte hangi pozisyonlarda, nerelerde, ne kadar çalıştığımıza dair kişisel bilgileri barındırır. Latince de CV “yaşamın seyri” manasına gelmektedir. İşverenin istemek zorunda olduğu bu belge, son derece önemlidir. Başarılı bir CV ile kendinizi cazip kılabilirsiniz. Böylelikle işveren tarafından olumlu bir değerlendirme sürecine girmiş olursunuz. Hayatınızın belirli evrelerini kağıda döktüğünüz bu işleyiş sayesinde hedeflerinize ulaşabilir, gelmek istediğiniz noktaya varabilirsiniz. CV, yani özgeçmiş hazırlama işlemi bireyin yüz yüze mülakata çağırılması için bir fırsat yaratacak bir süreçtir. Maalesef ki CV’si kötü olan kişiler çoğunlukla görüşmeye çağrılmaz, başvuruları değerlendirilmez. Aslında CV hazırlarken, marifetlerimizi sergilememiz için bir ortam yaratmış oluruz. İşveren de kendi çalışma prensiplerine uygun görürse değerlendirme sürecine tabii tutar. CV oluştururken dikkat edilmesi gereken belirli başlı noktalar bulunmaktadır. 

Karmaşıklıktan Uzak Net Olunmalı

Öncelikle CV’nizde kısa ve net cümleler kurmaya gayret edin. Uzun ve karmaşık cümleler işverene olumsuz bir izlenim kazandırır.

Fotoğrafın Resmi Olması Gerekir

CV’yi hazırlarken koyduğunuz fotoğraf, resmî olmalıdır. Yüz hatlarınız tamamen görünmelidir. Mümkün oldukça resmî kıyafetler tercih ettiğiniz bir fotoğrafı koymalısınız. 

Referans Birikiminin Önemi

CV’de olması gereken en önemli hususlardan birisi de, referanslardır. Başarılı bir CV için mümkün mertebede çok fazla referans yazmalısınız. Ne kadar çok referans tarağından önerildiğinizi gören işveren, mutlaka etkilenecektir. Elbette ki referansları doğru yazmak, gerçekçilik de son derece önem arz eder. 

Yazım Hatasından Kaçının

CV hazırlarken yazım kurallarına dikkat etmek, ilk izlenim için oldukça mühimdir. Türkçeyi oldukça etkin kullanmalısınız. Karmaşık ve hatalarda dolu bir CV maalesef ki işveren tarafından koca bir eksi alır. 

İyi Hazırlanarak Araştırma Yapılmalı

CV hazırlamaya başlamadan önce detaylı araştırmayı yaparak, başarılı CV örneklerini inceleyebilirsiniz. Özgün olmakta her zaman yarar var. Fakat araştırma yaparak işin akışını kavrayabilirsiniz.

Yanlış Bilgiden Vermekten Kaçının

CV hazırlarken doğru ve güncel bilgiler girmeye özen gösterilmelidir. Birey hem şahsi bilgilerini hem de eğer varsa geçmişte edindiği iş deneyimini yalınca belirtmelidir. Aksi takdirde eksik veya yanlış girilen bilgiler işveren tarafından hiç de hoş karşılanmaz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.