Deprem Esnasında Hayatta Kalma Yolları

Türkiye, deprem kuşağında olan bir ülkedir. Artık herkes depremle ve depreme hazır olarak yaşaması gerektiğinin farkında. Hem Kocaeli depremi hem de Van depremi gösterdi ki Türkiye daha tam olarak depreme hazırlıklı değil. Ayrıca sürekli gündemde olan büyük İstanbul depremi var. Binaların güçlendirilmesinden kentsel dönüşüm çalışmalarına kadar birçok çalışma yapılmaya çalışılıyor.

deprem

deprem

Dayanıksız ve eski binalardan daha dayanıklı geçiş yapmak gerekir. Bunun sağlanabilmesi için bir sürenin geçmesi gerekiyor. Deprem, hazırlıkların bitmesini beklemeyebilir. Böyle bir durumda yapılması gerekenler konusunda sürekli eğitimler veriliyor.

Yaşam Üçgenleri Hayat Kurtarıyor

Deprem esnasında evde olanlar kendilerini korumak için eşyaların altına girmemeli. Eşyalarla birlikte ezilme söz konusu. Bunun yerine sağlam, çok ezilmeyeceği tahmin edilen eşyaların yanına cenin pozisyonunda uzanmak hayat kurtarıcı hamlelerden biri. Yaşam üçgeni denilen bu bölgeler, bina çöktüğünde eşyaların yanlarında bulunan boşluklardır. Bu boşluklar çöken binada hayatta kalmayı sağlayacak boşluklardır.

deprem nedir?

deprem nedir?

Kapı altlarında durmak da tehlikelidir. Çöken tavanın altında kalıp ezilme meydana gelebilir. Merdivenler binaların en tehlikeli noktalarıdır deprem esnasında. Binadan ayrı bir şekilde sallanır ve dayanıksızdır. Deprem esnasında dışarıda olanlar ise yıkılabilecek binalardan hızla uzaklaşmalı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.