Depresyon ve Üzüntü Arasındaki Farklar Nelerdir?

Depresyon aşırı üzüntü olarak tanımlanıyor olsa dahi, klinik depresyon ve üzüntü arasında birtakım farklılıklar yer almaktadır. Üzüntü insanların duygularının doğal bir parçasıdır. Acı verici olaylar karşısında her zaman üzüntü gibi doğal tepkiler ortaya çıkmaktadır.

depresyon

depresyon

Depresyon ise pek çok farklı belirtileri olan fiziksel bir rahatsızlıktır. Depresyon yaşayan kişilerin olumsuz düşünceleri ve hislerinin mantıklı bir açıklaması yoktur.

Üzüntü ise kişilerin karşılaştığı dönemsel olaylar karşısında gösterdiği açıklanabilir bir doğal duygudur. Sorunlar ortadan kalktığı zaman üzüntü de ortadan kalkar.

depresyon hastalık

depresyon hastalık

Fakat depresyon kişinin hayatının tamamını ele geçirebilir ve yıllarca bile sürebilir.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon yaşayan kişiler üzüntü yaşayan kişilere göre bu ruh halinde daha uzun süre kalırlar. Depresyondaki kişi yaşamış olduğu hayata karşı tüm isteğini yavaş yavaş kaybetmeye başlar ve yaptığı hiçbir şeyden zevk alamayacak hale gelir.

depresyon ve üzüntü

depresyon ve üzüntü

Kilo kaybı, uykusuzluk, yorgunluk ve bitkinlik depresyon yaşayan kişilerde kronik bir hal almaya başlar. Bu sebeple kişi kendini yavaş yavaş değersiz ve suçlu hissetmeye başlar. Üzüntü ile depresyon arasındaki farkı öğrendikten sonra eğer depresyon yaşadığınıza inanıyorsanız mutlaka uzman bir doktora gözükmelisiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir