Dikkat Dağınıklığı Olan Çocuklar İçin Zihin Açan Besinler Nelerdir?

Dikkat dağınıklığı yetişkinlerde ve çocuklarda oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Olgun insanlarda iş hayatının vermiş olduğu birtakım stres, karşılaştığı üzüntülü durumlar, kaygılar dikkat dağınıklığına sebebiyet verebilir. Çocuklarda dikkat dağınıklığı için besin eksikliklerinden kaynaklanabilen bir sorun olarak gösterilebilir. Çocuklarda dikkat dağınıklığı problemi için bazı besin takviyeleri önerilir. Dikkat dağınıklığı ve zihin açma konusunda en çok önerilen B vitaminidir. B vitamini eksikliğinin unutkanlığa neden olduğu bilinir.

Hangi Besinlerle Takviye Yapılmalıdır

Beyin gelişimi için takviye yapılacak besinler; ceviz, balık ve balık yağı, portakal suyu ve yumurta olarak söylenebilir.

Ceviz Ne Gibi Faydalar Sunar

Ceviz, şekli itibariyle beyine benzetilen bir besindir. Kolesterole iyi geldiği bilinir. Ayrıca zihin açmak için tavsiye edilen bir besindir.

ceviz

ceviz

Balık Ve Balık Yağı Dikkat Dağınıklığına İyi Gelebilir Mi?

Balıklar beyin için yararlı besinler olarak nitelendirilir. En az haftada iki kez balık tüketilmesi gerekir. Beyin gelişimine önemli faydası olan balığı tüketemeyenlerin, balık yağı takviyesi yaparak bu eksikliği kapatmaları gerekir. Bu şekilde balık eksikliğini kapatabilirler.

balık

balık

Portakal Suyu Beyin Gücünü Artırır mı?

Grip, nezle gibi hastalıklara iyi gelmesiyle bilinen portakal suyu, beyin için de önemlidir. Özellikle taze sıkılmış portakal suyu tüketilmesi önerilir. Portakal suyu bağışıklık sitemini güçlendirir. Çocukların ve yetişkinlerin bağışıklık siteminin artmasına yardımcı olur.

portakal suyu

portakal suyu

Yumurtanın Beyin Fonksiyonlarına Etkisi

Yumurtanın içerdiği protein oranı bir hayli yüksektir. Beyin gelişimi için tüketilmesi önerilir. Çocuklarda beyin gelişimini hızlandırdığı söylenen yumurtanın her gün düzenli olarak bir adet tüketilmesi önerilir. Unutkanlığa ve beyin gelişimine faydalı bir besin olduğu bilinir.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.