Doğal Olarak Hazımsızlıktan Kurtulmak için

Stres, yorgunluk, sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi ve bazı antibiyotiklerin, tiroit ilaçlarının, ağrı kesicilerin alımı hazımsızlık nedeni olabilir. Hazımsızlıktan kurtulmanın en basit yolu; bir bardak su içmek ve bir süre yürümek, ancak doğal olarak kullanılabilecek birçok yöntem de bulunuyor.

hazımsızlık

hazımsızlık

Hazımsızlıktan Kurtulma Önerileri

  • Bir fincan sıcak zencefil çayı içmek hazımsızlık gidermede son derece faydalıdır. Ayrıca bulantı hissini önlemek için içerisine limon suyu ve tarçın çubukları ekleyebilirsiniz.
  • Yoğurt hazımsızlıktan kurtulmak için mükemmel bir yoldur. Yoğurt yerine ayran da tercih edilebilir. Bir bardak ayran içine ezilmiş köri, kişniş yaprakları, bir tutam karabiber ve kaya tuzu karışımını ise mutlaka denemelisiniz.
  • Eşit miktarda kabartma tozu  ve su çözeltisi içmek hızla hazımsızlıktan kurtulmanıza yardımcı olur. Ayrıca yarım bardak suya aynı oranda ekleyeceğiniz ananas suyu da benzer etki gösteriyor.
hazımsızlıktan kurtulun

hazımsızlıktan kurtulun

  • Nane suyu, limon suyu ve bal sindirim rahatsızlıkları tedavisi için en bilinen karışımdır. Bu karışıma bir çay kaşığı kişniş yaprağı ve bir tutam tuz ilave ederek etkisini güçlendirebilirsiniz.
  • Alternatif olarak, iki çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı zencefil ve yarım limon suyu ile ılık bir bardak su olabilir.

Hazımsızlık olarak bilinen Dispepsili; midede rahatsızlık hissi, şişkinlik, mide ekşimesi, mide ağrısı, göğüs ağrısı, geğirme, gaz, bulantı vb, gibi belirtiler ile ilişkili olabilir. Gastrit, irritabl bağırsak sendromu, gastroözofageal reflü hastalığı, peptik ülser, kronik pankreatit, safra kesesi hastalığı ve diğer bazı hastalıklar ile birlikte nüksedebilir. Sürekli hazımsızlık probleminiz varsa öncelikle doktorunuza görünmenizde fayda var…

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.