Doğanın Başkenti Trabzon’da Gezilecek 10 Harika Yer 

Yemyeşil doğasıyla görenleri kendisine hayran bırakan Trabzon, her sene yüzbinlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Hem doğal hem de tarihi zenginliği ile unutulmaz anlar yaşatan bir şehirdir. Trabzon’a yolunuz düşerse kesinlikle görmeniz gereken 10 harika yeri detaylı bir şekilde inceleyelim. 

Sümela Manastırı

Meryem Ana Manastırı olarak da bilinen Sümela Manastırı, dünyaca ünlü tarihi hazinelerden bir tanesidir. Trabzon’un Maçka ilçesinde yer almaktadır. Deniz seviyesinden 300 metre yüksekliktedir. Manastır’da bulunan kütüphane, kaya kilisesi ve misafirhanesini gezerken oldukça etkileneceksiniz. Varlığını 13. Yüzyıldan bu yana sürdüren bu tarihi eser, mutlaka gidip görülmesi gereken yerlerdendir. 

Sera Gölü

Sera Gölü, Trabzon’un en gözde beldelerinden birisidir. 1200 metre uzunluğunda bir heyelan set gölüdür. Çeşitli ağaç ve bitkilerin bulunduğu, doğayla iç içe huzur verici bir yerdir. Sevdiklerinizle temiz havasını soluyarak gezebilir, piknik yapabilir ve sandal ile turlayabilirsiniz.  

Hıdırnebi Yaylası

Trabzon’da bulunan en güzel yaylalardan biri olan bu yayla, içerisinde bulunan bungalov evleri, kır bahçeleri, yürüyüş parkurları ve yöresel lezzetleri tadabileceğiniz restoranları ile adeta rüyaları anımsatmaktadır. Her yıl belirli zaman yayla şenlikleri düzenlenmektedir. 

Çal Mağarası

Dünya’nın en uzun 2. Mağarası olarak bilinmektedir. Mağaranın belirli bir kısmı turistlere açıktır. Mağaranın içini iyi düzenlenmiş 400 metrelik yürüyüş yollarını gezebilir; sarkıtlar, dikitler ve göletlerin eşsiz güzelliğinin keyfini çıkartabilirsiniz. Fotoğraf çekilip, anı biriktirebileceğiniz çok güzel bir rota.

Kadırga Yaylası

Trabzon ile Gümüşhane arasında yer alan doğa harikası bir yayladır. Zigana Dağları eteklerinde bulunmaktadır. Fatih Sultan Mehmet’in komutanlarından biri tarafından inşa edilen tarihi Kadırga Yaylası Camii ile de ünlüdür. 

Uçarsu Şelalesi

100 metre yükseklikten dökülen şelale, yaz aylarının en çok gezilen beldelerinden birisidir. Düzenlenen fotoğraf safarileri ve gezi turları Uçarsu Şelalesini daha popüler kılmaktadır. Burada sessizliğin ve huzurun doruklarına varabilirsiniz. 

Kaşüstü Plajı

Karadeniz denilince denize girme fikri bir uzak geliyor. Fakat Kaşüstü Plajı, bu algıyı ortadan tamamen kaldırmaktadır. İnce kumu ve uzun sahili ile yaz aylarında sıklıkla tercih edilen plajlar arasında. Muhteşem günbatımı manzarası ve eğlence mekanları Kaşüstü Plajını daha cazip kılmaktadır. 

Atatürk Köşkü Müzesi

Avrupa Rönesans mimarisini anımsatan tasarımı ile gezi severler tarafından oldukça rağbet gören bir müzedir. Tarihte kaliteli bir yolculuk yapmak isteyenler için bulunmaz bir gezi rotasıdır. 

Altındere Vadisi Milli Parkı

Yemyeşil derelerin üzerinde yer eden iskeleler, keyifli yürüyüş yolları insana ilham veren doğası ile Trabzon’da mutlaka gezip görülmeye değer bir yerdir. 

Uzungöl Tabiat Parkı

Göl kenarında bulunan Camisi ile doğanın tüm güzelliklerini bir araya toplayan Uzungöl, yamaçlardan düşen kayaların Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla meydana gelmiştir. Trabzon’un naçizane yerlerinden olan Uzungöl görülmeye değerdir. 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.