Dokunmalı Ekran Teknolojisi ve Çalışması

Dokunmalı ekran teknolojisi ile hayatınızı kolay hale getirebilirsiniz. Kullanıcılar için büyük kolaylıklar da sağlıyor.  Dokunuşu anlayan üç sistem bulunur. Bu sistemler sayesinde ekran ile kısa sürede temas edersiniz ve sayfa geçişleriniz daha hızlı hale gelir.

dokunmatik ekran

dokunmatik ekran

Dokunmalı Ekran Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Direnç sistemi, cam panel üzerinde yer alır. Cam metal üzerinde dirençli metalik levhalar kullanılır. Ekran açık olduğunda, elektrik katmanı metalik levhada tutulur. Metalik katmanı da koruyan bir çizik koruma levhası bulunur. Kullanıcı o sırada ekrana dokunduğu zaman iki katman etkileşime girer. Dokunma ile birlikte işletim sistemi devreye girer ve hangi noktaya dokunduğunuzu anlar, kısa sürede o programı açar.

dokunmatik ekran 2

dokunmatik ekran 2

Kapasitif sistem, cam panel üzerinde elektrik şarjı tutan katmandır. Şarjda azalma ise ekran köşelerine yerleştirilen devreler aracılığı ile ölçülür. Şarjda azalma olduğu zaman belirli hesaplama ile şarjın dolumuna başlanır.

Yüzey akustik dalga sistemindeyse, cam levha kenarında güç çevirici bulunur. Cam içindeki bu güç elektrik sinyalini yansıtır. Parmağınızla dokunduğunuz zaman elektrik sinyali devreye girer. Elektrik sinyali sayesinde gireceğiniz programlara kısa sürede erişirsiniz. Akustik sistemde metalik levha kullanılır. Monitörden çıkan ışığı net şekilde kullanıcıya verir. Kaliteli görüntüde özellikle bu yüzey önemlidir. Dokunmatik sistemler ile çalışma daha hızlı olacağı gibi işlemlerinizi de kolay hale getirebilirsiniz. Kullanım kolaylığı sağlar ve bilgilere kolay erişime izin verir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.