EFT ve Havale Nedir?

Sürekli gelişmekte olan teknolojinin bizlere sağladığı kolaylıkların biri de şüphesiz internet bankacılığı hizmetleridir. Zamanın insan için çok değerli olduğu bir çağda yaşamaktayız ve insanlar artık bankalarda ya da ATM önlerinde sıra bekleyerek vakit kaybetmek istemiyorlar. İnternet ve mobil bankacılık hizmetleri bizlere bu konuda büyük avantaj sağlamaktadır.

Son zamanlarda yaygın olarak kullanılan internet bankacılığı hizmeti veya istediğiniz her zaman telefonlarınızdan ulaşabileceğiniz mobil bankacılık hizmeti sayesinde birçok banka işlemini kolaylıkla halledebilmeniz mümkün. Özellikle, EFT ve havale işlemleri günümüz bankacılığında en çok kullanılan işlemlerin başında gelmektedir.

EFT ve Havale Arasındaki Farklar Nelerdir?

EFT ve havale işlemleri, para transferleri için kullanılan iki farklı yöntem olarak tanımlanabilir. Genel olarak bakıldığında bu işlemler benzerlik gösterse de birçok noktada birbirlerinden ayrılmaktadırlar. EFT (Elektronik Fon Transferi), farklı bankalar arasında gerçekleştirilen bir para transferi işlemidir. Havale ise aynı bankanın farklı şubeleri arasında veya aynı bankanın, aynı şube üzerindeki farklı hesapları arasında gerçekleştirilen para transferidir.

İşlem bedeli, havale yöntemine kıyasla EFT yönteminde daha fazla olur. Bankalar arası EFT işlem bedeli, bankaların kendi prosedürlerine göre belirlenmektedir. O yüzden her bankanın işlem tutarı farklılık gösterebilir. EFT işlemleri; alıcının adı, banka şubesi ve hesap numarası yazılarak ya da alıcının adı ve IBAN numarası yazılarak yapılmaktadır. Aynı şekilde, alıcının hesap numarası ya da IBAN numarası ile birlikte ismini belirtilerek havale işlemi de yapılmaktadır.

EFT ile para transferi yapmak istiyorsanız yalnızca iş günlerinde ve çalışma saatleri içerisinde işlem yapabilirsiniz. Bu saatler, Türkiye genelinde 9:00-17:00 arasında sabittir. Bu zaman dilimi dışında yapılan EFT işlemleri, bir sonraki gün mesai saatinin başlamasıyla işleme alınır. Havale işlemi ise, internet ve mobil bankacılık hizmeti ile 7/24 yapılabiliyor. Ayrıca havale ile para transferiniz talimatı verdikten hemen sonra gerçekleşirken, EFT’nin gerçeklemesi biraz daha zaman alabilmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.