En Güzel İlaç Meyve-Sebze

En ciddi hastalıklar dahi (kanser dahil) küçük bir oranda kendiliğinden durabilir veya düzelebilir. Vücutta hastalık olduğu kadar, çok da iyi bir tamir mekanizması var. Kesilen bir yerinizin yani yaranızın düzelmesini düşünün. Böyle olmasa bir canlı türü olarak insan bugünlere kadar nasıl gelebilirdi ki? Eski yüzyıllarda antibiyotik ve diğer tedaviler yoktu, yaralananların çoğu ölüyordu ama kurtarılan kılıç artıkları daima vardı.

meyve

meyve

 Salgınlardan Kurtuldular

Kıtalararası salgınlar yapan veba, çiçek, sıtma, verem gibi hastalıklar herkesi öldüremiyordu, bu illetlerden kurtulanlar da oluyordu. Çok sık olmamakla birlikte tedavisi imkansız diye eve yollanan bazı kanser hastalarının yıllar sonra sağlıklı olarak geri geldikleri de biliniyor. İnsan vücudunun tamir mekanizması bazen harikalar yaratıyor. Ama bunu kontrollü yapmak elimizde değil. Bu tamir mekanizmasının bilinen en büyük destekleyicisi ise sebze-meyveye dayanan sağlıklı bir beslenme ve uygun sporu yaparak hareketli bir yaşam sürmek.

sebze

sebze

Bir de stresten uzak durabilirseniz içinizdeki tamir atölyesinin çalışmasına belki gerek bile kalmayabilir. Bu konuda verilecek en iyi örneklerden biri de sigaranın bırakıldığı anda akciğerlerin kendini temizlemeye başlaması. Sigara içilen süre ne kadar uzarsa ciğerlerin yenilenmesi de o kadar zor oluyor. Birikmiş katranı bile bir zaman sonra atabilecek güce sahip olan ciğerlerin kıymetini en başta bilip sigaraya hiç başlamamak en doğru şey.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.