Farklı Aşk Türleri Varsa En İyisi Hangisidir?

Modern toplum ve popüler kültür, içimizdeki romantik aşk fikri ile süregelir. Romantik aşkın idealleştirilmesi, gerçekliğin net, keskin bir görünümüne sahip olmamızı engeller. Bu şekilde, birçok insan fırtınalı, acı verici ilişkilere girerek imkansız aşk üretiyor. “İlk bakışta, bütün düşünceler aşka aittir. Daha sonra sevgi tüm düşüncelere ait.” (Albert Einstein)

aşk

aşk

Birçok kişi hayatlarını değiştiren derin, yoğun bir coşku yaşamayı hayal eder, ancak çoğu durumda, değişim daha iyi olmayabilir. Aslında, tutkulu aşkın kültürüne rağmen, gerçeklik çok farklıdır. Romantik romanlarda okuduğunuz şeyler, aldatıcı bir idealleştirmedir.

Olgun Yaşlarda Yaşanan Aşklar Daha mı Tutarlı?

İyi bir aşk için, cazibe, saygı ve takdir duygularınızda önceliklerinizi belirlemelisiniz. Dolayısıyla, dürüst, empatik, savunmacı olmayan, mizah duygusu yüksek insanlar en mutlu, en samimi, en uzun süren ilişkileri oluşturabilirler. Yani “Hangi aşk daha iyi? sorusuna cevap; olgun aşktır.

love

love

Uzmanlara göre, olgun sevgi en iyi türdür. Bir çok sebepten ötürü:

  • Yaşlandıkça ne istediğimiz hakkında daha net fikirlerimiz gelişir.
  • Herkesin ihtiyacı olan güvenlik ve huzur dolu olmaktır.
  • Yetişkin bir sevginin duygusal sağlığı çok daha verimlidir.
  • Duygusal, bireysel ve ilişki düzeyinde fayda sağlar.

Elbette genç tutkunun yoğunluğundan yoksun olduğu düşünüldüğü için olgun aşkı öven az sayıda şair tanıdınız olabilir. Bununla birlikte, olgun bir ilişki içinde ortaklar arasında yaratılan bağ, duygusal yoğunluğa değil, bütünlüğe ve güvene dayanır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.