Film Okuması Nasıl Yapılır?

Film okuması, filmin baştan sona ne anlatmak istediğini kavramakla gerçekleşir. Sanat filmleri bir ana fikir, verilmek istenen mesaj çerçevesinde hazırlanır. Ana akım filmlerde ise yine bir mesaj barınabilir; ancak daha çok izleyiciye anlık duygular vermek hedeflenir. İzleyici filmde verilmek istenen mesajı, mesajları çözümleyebiliyorsa film okumasını iyi gerçekleştiriyor denebilir.

Film Okuması Nasıl Yapılır?

İzleyici filmi izlerken ayrıntılara dikkat etmelidir. Unutulmamalıdır ki bir filmde boş sayılabilecek bir sahne, bir ayrıntı yer almaz. Hepsi özenle yerleştirilmiş hikayeyi daha iyi anlatmak için sunulan birer destekleyici unsurlardır. Kişi bunların ne anlama geldiğini, hikayeyi nasıl desteklediğini çözümlerse film okumasını iyi sağlamış olur.

Sahne Sahne Film Okuması

Film okumasını özenle yapmak isteyen izleyici, bütün filmi baştan sona izledikten sonra tekrar olarak filmi tekrar açmalı ve ilk saniyeden itibaren gerekirse sahne sahne filmi duraklatmalı ve notlar almalıdır. Aldığı notların ilk izlenimindeki bütünlüğüne hizmetini tartışmalıdır. Çıkardığı notlar şüphesiz ki film okuması için gerekli olanlardır. Duraklattığı sahnede kadrajda yer alan objelerden, diyaloglara, kadrajda yer alan renk paletine kadar her şey filmin ana fikrini çok büyük oranda desteklemekte olacaktır. Sahnede yer alan objeler birer metafor örneği olarak kabul edilebilmektedir.

Metafor Nedir?

Metafor, gerçeğin farklı yollarla sunulmasıdır. Eğretileme anlamı taşıyan metafor, vermek istediği mesajı harici bir obje, diyalog vs. gibi unsurlar üzerinden yansıtmakla gerçekleşir. Filmin daha iyi bir anlatıma sahip olması için kullanılır. İzleyiciye o anki sahne hakkında fikir verebildiği gibi bütün olarak düşünüldüğünde de hizmet ettiği mesaj hakkında bilgi verebilir, anlatımı destekler. Örneğin; yağmurun yağmasının sıradan bir sahne geçişi olarak kullanılması, iyi bir film okuyucusunda bir sonraki filmde kasvetli bir ortamın, diyalogların, bakışın olacağının habercisi olabilir. Filmin bütününde de bu gibi çıkarıma ihtiyaç duyulabilir. Bir başka örnek olarak, iki kişinin konuşma sahnesinde arkada asılı olan çerçevenin düzgün durmaması iki kişinin arasının bozuk olduğunun işareti olarak yer alabilir.

İzleyici, her gördüğünü ve duyduğunu iyi not ederse ve bu notlarından çıkarım sağlamayı iyi başarırsa film okumasını da sağlamış olur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.