Gebelikte Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

Gebeliğin ilerleyen aylarında rahmin büyümesi sebebiyle bağırsaklar mideyi sıkıştırmaya başlar ve ortaya birtakım ağrılar çıkmaya başlar. Sindirim sistemindeki kasların gevşemesi, boşaltım sisteminin düzensizleşmeye başlamasına sebep olur. Bu durum ise hamilelerde gaz ağrısına yol açar.

gebelikte sağlık

gebelikte sağlık

Gebelik döneminde gaz sancıları ile başa çıkmak istiyorsanız öncelikle sigara ve alkolden kesinlikle uzak durmanız gerekiyor. Sigara hayat sağlığınız için tehlikeli bir madde olduğu gibi gebelik döneminde gaz sancılarına da yol açabilen bir maddedir.

Hangi Besinlerden Uzak Durulmalı?

Gaz yapan yiyecekler arasında yer alan kuru fasulye, kestane, nohut, turşu, baharatlar, mercimek ve bezelye gibi besinlerden uzak durmanız gereklidir. Bu besinleri tüketirken her zaman ufak porsiyonlarda tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.

hamilelik

hamilelik

Yağlı yiyecekler, kızartmalar ve gazlı içecekler yerine yağsız yiyecekler tüketerek bol su içmelisiniz. Gazlı içecekler yerine suya alternatif olarak süt ve süt ürünlerini de tüketebilirsiniz.

Meyve ve sebze tüketimlerinizde her zaman doğal seçimler yapmalı ve güvenmediğiniz yerlerden meyve ve sebze alışverişi de yapmamalısınız.

Göz atın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir