Geçmişte Yapılan Teknolojik İcatlar

Teknolojinin gelişmesinde kilometre taşı olan bazı buluşlar, günümüzde de hala kullanılıyor. Teknolojik icatlar, icat edildikleri dönemde büyük bir heyecanla karşılanmışlardır.

Teknolojinin Kilometre Taşları

Telgraf; William Cooke ve Charles Wheatstone adlı iki İngiliz tarafından bulundu. Prensip olarak; bakır teller üzerinden elektrik akımı vasıtası ile mesaj gönderme olarak çalışır.

teknoloji

teknoloji

Telefon; iletişimin günümüzde oldukça önemli olduğu bilinen bir gerçektir. 1876 yılında, Alexander Graham Bell tarafından icat edilen telefon, sesi elektrik akımını dönüştürür ve bu akımı bir tel vasıtası ile telefon ahizesine taşır.

teknoloji

teknoloji

Radyo; 1902 yılında, İtalyan mucit Guglielmo Marconi tarafından icat edildi. Kablo ya da herhangi bir tel olmadan uzak yerlere mesaj gönderme prensibi üzerine çalışır. Kullanılan yöntem elektromanyetiktir.

teknoloji

teknoloji

Süper İletken; 1986 yılında George Bednorz tarafından bulunan süper iletkenler, herhangi bir kayıp olmadan enerjiyi iletebilirler. Bu özellikleri ile teknolojinin ve sanayinin gelişmesine büyük katkılarda bulundular. Böylelikle insanoğlu, enerjiyi daha verimli kullanabildi.

teknoloji

teknoloji

Uydu; Ruslar tarafından ilk uydu, 1957 yılında dünya yörüngesine yerleştirildi. Bu gelişmeden sonra, tüm haberleşme sistemleri uydu üzerinden yapılmaya başlandı.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir