Göz Rengini Değiştiren Buluşlar

Gözün orijinal rengini değiştirmek için bazıları renkli lensler ile dramatik bir dönüşümü tercih ederken, bazıları daha incelikli bir göz rengi değişikliği ile mutlu olur. Peki ya herhangi bir yaşta göz rengini değiştirmenin bir yolu olsaydı? Bu ilginç fikir, yakında nüfusun büyük bir yüzdesi için mümkün olabilir. Renkli kontakt lenslerin sunduğu geçici renk ayarına güvenmek yerine, lazerle yapılan bir işlem kahverengi gözleri maviye dönüştürebilir.

implant göz

implant göz

Lazer ile Mavi Göz Rengi…

Patenti alınmış, ancak uluslararası sağlık kurulu tarafından onaylanmayan prosedür; iristeki bir pigment katmanına 20 saniye boyunca bir ışık demetini odaklıyor. Bu yoğun penetrasyon sonrasında göz, etkiyi seyreden birkaç hafta boyunca dokuyu doğal olarak parçalıyor ve kahverengi melatonin doku atılıyor. Sonuç olarak, iris çevresindeki liflerden daha fazla ışık yansıyor ve göz maviye dönüşüyor.

lazerle göz rengi degişimi

lazerle göz rengi degişimi

Yapay İmplantlar

Göz rengini değiştirmek için bir başka seçenek de, irisleri tamamen değiştiren yapay implantlar. Her göz için 15 dakikalık kozmetik işlem ile bir cerrah korneaya ve iris üzerine hemen hemen her renkte bir lens takabiliyor. Operasyon tamamlandığında, hastanın göz rengi, on yıllarca sürmesi beklenen implante edilen lensin ömür boyunca göz rengini sabitliyor. (Ne yazık ki bu da sağlık kuruluşlarınca henüz onay almış bir buluş değil.)

Bu buluşlar henüz onaylanmamış olsa bile, biraz daha geliştirildiğinde gelecek de onaylanacağı kesin gibi görünüyor. Ancak insanın kendi göz rengi ile barışık olması çok daha değerlidir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir