Hamile Kalmaya Karar Vermeden Önce Yapacaklarınız

Hamile kalmaya karar verdiğiniz zaman ilk olarak Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanına kendinizi kontrol ettirin. Hamile kalmadan önce yapılacaklar, annenin daha sağlıklı gebelik süreci geçirmesini sağlar. Yapılan doktor testleri ile annenin gebelik sürecinde anormal durumlar yaşamaması sağlanır.

hamile kalmak

hamile kalmak

Hamile Kalmadan Önce Yapılacak Tedaviler Önemli

Anne adaylarında kansızlık, enfeksiyon şikayetleri varsa bunlar yapılan testler sonucunda çıkar. Daha önce düşük yapmışsanız, ölü doğum olduysa ya da dış gebelik geçirmeniz erken doğum belirtileri arasında yer alır. Sürekli ilaç kullanıyorsanız bu ilaçları doktor kontrolünde almanız gerekir. Smear testi, rahim kanseri testidir. Hamilelik öncesi yapılması önemli. Kızamıkçık testleri, Hepatit B gibi testlerin de yapılması gerekir.

gebelik öncesi

gebelik öncesi

Yaşam tarzınızı değiştirmeniz için bazı değişiklikler gerekir. Sigara ve alkol kullanıyorsanız, hamile kalmadan önce bırakmalısınız. Ağrı kesici olarak parasetamol tarzı ilaçları kullanmayı deneyin. Hamilelik öncesinde düzenli beslenme alışkanlığı kazanmanız çok önemli. Radyasyon tehlikesi olan yerlerden kaçınmanız gerekir. Gebe kalmak isteyen bayanların üç ay öncesinden folik asitli gıdaları ya da doktorun verdiği vitaminleri alması gerekir.

 

Göz atın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir