Hangi Ülkeler Fransızca Konuşuyor?

Resmi Dili Fransızca Olan 29 Ülke

Fransızca, dünyanın en popüler ve en hızlı büyüyen dillerinden biridir. Avrupa’nın haricinde Afrika, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve hatta Karayipler de dahil olmak üzere hemen hemen her kıtada Fransızca konuşulmakta. Fransızca, 29 ülkede resmi dil olmakla birlikte AB Adalet Divanı’nda müzakereler için kullanılan tek dildir. Fransızca konuşan resmi kişi sayısı 300 milyon civarındadır ve bu sayı, anadili İngilizce olan kişileri, Fransızcayı ikinci dil olarak konuşanlar ve çok sayıda Fransız lehçesini içermektedir. Bu ülkeler ise Fransa, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kanada, Madagaskar, Fildişi Sahili, Burkina Faso, Nijer, Mali, Senegal, Çad, Gine, Ruanda, Belçika, Burindi, Benin, Haiti, İsviçre, Togo, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kamerun, Kobon, Cibuti, Ekvator Gine’si, Komorlar, Lüksemburg, Vanuatu, Seyşeller ve Monaco şeklindedir.

Fransızca, Fransa’nın Resmi Dili Nasıl Oldu

Tüm dünyada milyonlarca insan Fransızca konuşsa da genel kültür ve dil hakkında edinilen bilgi ve kazanımlar açısından çeşitli ülkeler arasında birçok farklılık bulacaksınız. Bunun nedenini anlamak için dilin tarihine aşina olmanız gerekir. Fransızca, bir zamanlar 25 milyon Fransız insandan sadece üç milyonunun ana dili olarak Paris Fransızcasını konuştuğu Paris’teki seçkinlerin seçkin diliydi. Fransa’nın diğer bölgelerinin çoğunun kendi dilleri ve lehçeleri vardı ve bu da iletişimi neredeyse imkânsız hale getiriyordu. Fransız kralları Fransızcayı resmi dil olarak uygulamaya karar verdiler. Fransızca kısa sürede Belçika, İsviçre ve Lüksemburg dahil olmak üzere komşu Avrupa ülkelerine yayıldı.

Kuzey Amerika’ya Fransızca Nasıl Gitti

16. yüzyılın başında, Fransızlar Atlantik üzerinden Doğu Kanada’ya seyahat etti. Tabii ki Fransa bir zamanlar Amerika Birleşik Devletleri’nde, Louisiana alımının bir parçası olarak 15 milyon dolara satılan Missisippi Nehri’nin batısında 827.000 mil karelik bir araziye sahipti. Bu bölgede bugüne kadar Louisiana’da Fransızca ve Kreole dili konuşanlardan oluşan bir popülasyon bulacaksınız. Fransızca, Fransızcayı ve Haiti Kreole dilini harmanlayarak kullanan Karayip adası Haiti’de de konuşulmaktadır.

Afrika’da Bölgesel Fransız Lehçeleri Nasıl Oluşmuştur

Afrika, en fazla Fransızca konuşulan kıtalardan biridir. Aslında, Frankofonların aşağı yukarı % 80’i 2050 yılına kadar kıtada ikamet edecek gibi duruyor. Bu bölge insanı, kendi yerel Afrika kültürlerinden büyük ölçüde faydalandıkları için Fransızca telaffuz, kelime haznesi ve dilbilgisinde bölgeden bölgeye birçok farklılık bulunmaktadır. Kuzey Afrika’daki birçok ülke de ağırlıklı olarak Arapça dilinden etkilendiğinden dolayı bu durumdan ötürü civar bölgelerde konuşulan Fransızcanın kelime dağarcığı, telaffuzu ve grameri etki altında kalmaktadır. Çoğu Arapça kelime, Fransızca cümlelerde kullanılırken tam tersine çeşitli Fransızca kelimler de Arapça dilinde kullanılmaktadır. Orta Afrika’da, başta Demokratik Kongo Cumhuriyeti olmak üzere, Belçika tarafından getirilen başka bir Fransız türü daha vardır. Bu türün resmi dili her ne kadar Fransızca da olsa bu dil bölgede kullanılan bazı 242 yerel dil ile bir arada bulunmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.