Hastalıklara Şifa Kamkat

Kabuğu ile birlikte tüketilen kamkat bitkisinin saymakla bitmeyen faydalarını Uzman Diyetisyen Serkan Tutar açıklıyor. Diyetisyen Serkan Tutar kamkatın portakal, limon ve mandalina yani narenciye ailesinden olduğunu söylüyor.

 

Kamkat Meyvesi

Kamkat Meyvesi

Kamkatın kabuğu ile birlikte yenmesi gerektiğini ve kokusunun bergamotunu andırdığı bilgisini verdi.

 

Kamkat

Kamkat

Kamkatın Faydaları

Özellikle günümüzde birçok insan da bulunan tansiyon ve kolesterol yüksekliğine birebir gelip düşürdüğü ve tatlı ihtiyacını bastıran bir meyvedir. C vitamini oldukça yüksek oranda içeren kamkat bu özelliğiyle güçlü bir antioksidan olup hastalıklara karşı vücudumuzu korumaya alır.

Kabuğunun da tüketilmesi ile enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırır. A vitamini de yüksek orandadır bunun yanında B1, B2 ve B3 vitamini de yüksek oranda içerir. Bu vitaminler ise sinir sistemimizin çalışmasını düzenli hale getirir. Kamkat kalsiyum içeri olarak da gayet yüksektir. Bu nedenle kemik ve diş sağlığı içinde büyük önem taşır.

Aromasının değişik ve hoş kokusunun olması nedeniyle reçel ve marmelat olarak da tüketilebilir. Ayrıca meyve suyu ve sos olarak da tüketilmektedir. Kabuğunu ise salatalarınızda kullanarak farklı bir tada oluşturabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir