Hayır Demeyi Öğrenin

Başkaları için kendimizden ödün vermeye başladığımız an mutsuz bir insan olmaya başlarız. Kendimizden verdiğimiz ödünler çoğu zaman yaşantımızı olumsuz yönde etkiler.  Bu durumdan uzak durmak adına çevrenizdeki insanlara gerektiği noktada hayır demeyi öğrenmeliyiz.

hayır

hayır

Önceliğiniz Kendiniz Olun

Kendi sınırlarınızı belirleyerek insanların bu sınırlarınızı aşmamasına dikkat edin. Böylelikle insanların size saygı duymasını sağlayabilir aynı zamanda da kendinizden ödün vermeden yaşantınızı sürdürebilirsiniz.

İnsanlar sizden bir şeyler istedikleri zaman o şeyleri yapamayacak durumdaysanız ya da yapmak istemiyorsanız uygun bir dille fikirlerinizi en net şekilde söyleyerek durumu netliğe kavuşturun. Böylelikle insanlar sizi daha iyi tanır ve sizi bir daha saçma istekler ile yormazlar.

hayır demek

hayır demek

Sürekli olarak özür dilemeniz karşı tarafın belli bir süre sonra sizi potansiyel hatalı olarak görmesine sebep olacaktır. Bunu yaşamamak adına sadece gerektiği durumlarda özür dilemeyi tercih edin. Bu kendinizde hissettiğiniz suçluluk duygusunun da azalmaya başlamasını sağlayacaktır.

Sürekli olarak tartıştığınız, modunuzu düşüren, yaşam kalitenizin aşağı çekilmesine sebep olan kişileri hayatınızdan çıkarmak en doğru tercih olacaktır. Sürekli olarak mutsuz olmanıza sebep olan insanlarla uğraşmak zorunda değilsiniz.

Hayatınıza yenilikler katın. Büyük değişiklikler adapte olma konusunda sıkıntı yaşamanıza sebep olabilir bu sebeple ufak ufak değişiklikler ile hayatınızı yenileyin. Böylelikle daha mutlu bir insan olabilirsiniz. Kendinizi keşfetmek adına farklı deneyimler elde ederek kendinize yeni aktiviteler edinmeniz de sizin için oldukça doğru bir tercih olacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.