HTML Nedir?

Bilgisayar kullanan hemen herkesin en az bir kez duyduğu HTML Nedir?

HTML İngilizce olarak ‘Hyper Text Markup Language’ olarak geçen cümlenin ilk harflerinden oluşuyor. Web sayfalarının kullanıma hazır hale gelmesi aşamasında kullanılan sisteme HTML deniyor. Bu bir işaretleme dilidir. Tarayıcıların HTML ile olan ilişkisi ise bu kodların işlenerek web sayfası haline getirilme sürecidir.

HTML kısaca;

-Video, yazı ve görsel içeriklerin bir web sayfası içerisinde konumlandırılması

-Oluşturulan içeriklerin internet sitelerinde doğru bir şekilde görüntülenmesi

-Arama motorlarına girildiğinde site ile ilgili olarak bilgi alınması

işlemlerinde yoğun olarak kullanılır.

Bu kodu yazmak için özel bir program gerekmiyor. Word üzerinden kısa bir işlem sonucu bu alanda uzman olan bir kod yazarı kısa süre içerisinde html sayfası oluşturabilir. HTML kodu yazıldıktan sonra işlem kaydı aşaması oldukça önemlidir. Bu aşamda xhtml, html ve htm türü tarayıcılar tarafından anlaşılır olması oldukça önemlidir.

HTML son sürümü HTML5 olarak geçer. HTML ile bir programlama dili değildir. Çünkü tek başına çalışabilme özelliğine sahip bir programa dönüştürülmesi gibi bir olanak yoktur.

Dikkat edilmesi gereken en önemli husus HTML kodlarının yazılma aşamasıdır. Bu aşamada en küçük bir hata bütün sistemin çökmesine neden olabilir.

html nedir

HTML Geçmişi

Tim Berners-Lee tarafından İsviçre’deki Cern Araştırma Enstitüsünde icat edilen HTML, merkezinde internetin olduğu bir kodlama sistemi olarak tasarlanmıştır.

İlk kez 1991 yılında karşımıza çıkan HTML’nin ilk sürümünde 18 adet etiket bulunuyordu. Sonraki dönemlerde HTML içerisinde de neredeyse devrim diyebileceğimiz birçok güncelleme oldu.

HTML artık bilgisayar ile içli dışlı olan herkes tarafından çok biliniyor. Her ne kadar içeriğine hakim olunmasa da adı mutlaka bir kez duyuluyor. Bunun temel nedeni HTML’nin resmi olarak tüm kesimlerce kabul gören bir web standardı haline gelmesidir. Tabi bu da beraberinde kısa süre içerisinde popülerlik başlatıyor.

HTML her ne kadar 20 yılını devirmiş bir dil olarak gözükse de gün geçtikçe güncellenmeye ve doğal olarak gelişmeye devam ediyor. Bu da web yazılım işiyle uğraşanların sistemlerini HTML ile kurma ve kendilerini bu alanda geliştirmesine olanak veriyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.