İnsanı Bayıltan Replikler

Yerli dizilerdeki bazı mantık hataları ve yerli yabancı bütün dizilerde geçen meşhur replikler insanı sinir ediyor, artık duymaktan bayılır hale geliyoruz. Neden bizim dizilerde telefonu tuşlayan kişi tuşlama bitince hemen konuşmaya başlar?

Replikler

Normalde asla böyle olmaz. Karşıdakinin telefonu açma süresi vardır.  Neden Yaprak Dökümü dizisinde demiryolu ulaşımı olmayan Trabzon’a trenle gidilmişti? Fatih’in Fedaisi Kara Murat filmindeki dövüş sahnelerinde Cüneyt Arkın’ın saatinin görünmesi bu mantık hatalarının yanında çok daha masum kalıyor.

cüneyt arkın

cüneyt arkın

Neden dizilerde bütün hayvanlar “Ne güzel şeysin sen öyle” diye başlayan konuşma cümleleriyle seviliyor? “Hakkımı sana helal etmem”, “Bırak kolumu, canımı acıtıyorsun”, “Ne olursa olsun, inan bana, seni bırakmayacağım”, “Gerçeği söyle, yoksa buradan çıkamazsın”, “Artık kendi ayaklarımın üzerinde duracağım”, “Ona bunu nasıl açıklarım” ve “Kendimi sana affettireceğim” türü konuşmalar artık insanı bayıltır hale geldi.  Aynı şey daha az olmakla birlikte yabancı diziler için de geçerli. Aldatan kocanın ünlü sözü “Lütfen dur, açıklayabilirim” veya her aksiyon filminde duyulan  “Dur, yoksa ateş ederim” repliği  de sinir edici konuşmalar içinde sayılabilir.

yaprak dökümü

yaprak dökümü

Özellikle Amerikan durum komedilerinde 16 yaşındaki kızların ağzından duyulan “Hamileyim” sözü ise üzerinde tartışılması gereken bambaşka boyutları işaret ediyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir