IQ Testleri

Öğrenciler gene sınav ve dolu bir maratona başladılar. Anne babaların çocuklarıyla ilgili en merak ettiği konulardan biri de gene gündeme geldi. “Çocuğum yeterice zeki mi” sorusu ve hangi dallarda çocuğun yetenekli olduğu konusu yine bol bol konuşulacak gibi. Aslında konu gerçekten önemli. O kadar ki “Gerçekte herkes dahidir. Ama siz bir balığı ağaca çıkma becerisine göre değerlendirirseniz, o balık hayatının sonuna kadar aptal olarak kalır” diyen Alber Einstein’ı hatırlamamak mümkün değil.

ıQ testi

IQ testleri zekayı ölçmek için bir araç. Ama fazla kafaya da takmayın. Sınıfta veya evde mutlu, dikkat sorunu yaşamayan, sosyal olabilen, okul ve arkadaşlarını seven bir çocuğunuz varsa teste falan gerek yok. Zaman her şeyi değiştirdiği gibi beyni de değiştiriyor. Beyindeki yapısal değişikler bütün sonucu da etkiliyor. Yani artık zeka günümüzde doğuştan gelen bir şans değil. Kaslar gibi o da çalıştırınca gelişiyor.

Zeka Gelişimi Daha Önemli

80’li yıllarda ortaya atılan “Çoklu Zeka Kuramı” na göre zeka çoklu özel boyutlardan oluşuyor. Görsel, sözsel, müzikal, matematiksel gibi türleri var. Bu yüzden “hangi alanda zekisin” diye soruluyor artık çocuklara. Bu yüzden çocuğunuzun zeka gelişimi için yapacaklarınız daha önemli.

zeka gelişimi

zeka gelişimi

Bunlar da hiç zor şeyler değil. Onunla oyun oynayın, kaliteli zaman geçirin. Siz de kitap okuyun, elinizde kitap görünce doğal olarak merak salacaktır. Hayal gücüne engel olmayın, aksine meraklarını canlı tutsun.  TV be bilgisayar oyunlarını sınırlayın. Onun duygularını önemseyin. Onu bol bol sevdiğiniz gerçek ama bir birey olarak ona saygı da gösterin.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.