Kek Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktaları

Hamur işlerinin yapımında sıkıntı yaşanması aslında belli püf noktalarının bilinmemesinden kaynaklanır. Verilmekte olan tariflerde tüm detaylara yer açılmazken aynı zamanda hamur işi için verilen ölçülerde de bazı değişimleri kendi damak tadınıza özel olarak tercih edebilirsiniz.

Kek yapımı ise birçok kişinin sıkıntı yaşadığı bir tatlıdır. Birçok kişi kabaran ve puf puf olan kekleri kolaylıkla yaparken ve aynı tarifi almış olmanıza rağmen sizin yapamamanız ise bazı detaylara yer vermeyişinizdendir.

Kek Hamuruna Az Su Ekleyin

Kek hamuruna az su ilave etmeniz kekinize lezzet katarken aynı zamanda kekin daha yumuşak ve daha güzel görünmesinde de destek olur. Bu sebep ile kek hamurunun içine yarım çay bardağı kadar su ilave etmeniz önerilir.

Kek Hamurunda Yumurtaya Dikkat

Kekinizi yapmaya başlarken önceliği yumurtaya vermeniz ve üşenmeden iyice kırpmanız gerekir. Blender ya da mutfak robotu yardımı ile bu işlemi daha kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Yumurtanın kabarmasının sonrasında ise şekeri ilave ederek gene çırpmaya devam etmelisiniz. Şeker ve sonrasında ilave edilecek her malzeme sonrasın her daim aynı tarafa doğru karıştırma yapmanız önerilir.

İdeal Fırın Ayarı

Kekin hamurunun ayarlanması sonrasında ise ideal fırın ayarının da gerçekleştirilmesi gerekir. Fırın kabına koyduğunuz kekinizi bir süre kap içinde bekletin. Sonrasında fırını ısı ayarına getirerek kekinizi fırına verebilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir