Kızamık Aşısı Nasıl Yapılır?

Tehlikeli bir rahatsızlık olan kızamıktan kurtulabilmek için çocuklara kızamık aşısı uygulanabilir. Aşıyı yaptırmak istiyorsanız çocuğunuz okula başlamadan önce harekete geçmelisiniz.

Viral bir hastalık olarak nitelendirilen kızamık çoğu zaman tehlikeli boyutlara ulaşabiliyor. Eğer çocuğunuz kızamık hastalığından etkilenmiş ise öncelikle öksürük, burun akıntısı, gözler kızarması ve yüz ile vücut üzerinde kırmızı nokta şeklinde ortaya çıkan kızarıklıklar belirir.

aşı

aşı

Kızamık Aşısı Kaç Yaşında Yapılır?

Yaşı büyük olan çocukların kızamık hastalığına yakalandığı durumlarda ise ansefalit olarak adlandırılan beyin iltihaplanması gibi son derece ciddi rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Kızamık aşısını iki ayrı konuda ele alabilirsiniz. İlk kızamık aşısı bebeğin 13 ile 15 aylık olduğu dönemde yapılmalıdır. Aşının ikincisi ise 5 ile 7 yaş aralığında yapılmalıdır.

kızamık

kızamık

Kızamık bulaşıcı bir hastalık olduğu için kolay bir şekilde hava yoluyla herkes bu hastalıktan etkilenebilir. Bu sebeple aşının erken yaşlarda yapılması her zaman daha sağlıklı bir durumdur. Özellikle okula yeni başlayacak olan çocukları bekleyen bakteriler ve virüsler göze alındığı zaman kızamık aşısının önemi daha net bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Göz atın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir