Kocaeli’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 3 Yer

Türkiye’nin her bir köşesi cennet denilse herhalde hiç kimse bu söze itiraz etmez. Her bölgenin, her yörenin ayrı bir havası vardır. Eğer tatilinizi yurtiçinde yapıyorsanız her yıl bir bölgeyi gezmeye kalksanız tatiller yetmez.

Tabi tatil denilince akla Ege ve Akdeniz bölgeleri gelse de aslında gezi içerikli bir tatilde Marmara bölgesi de doğru tercih olabilir. Bu bölgenin şehirleri arasında ise Kocaeli’ne ise özel bir yer açmak gerekiyor.

Kocaeli bilinen diğer adıyla İzmit, harika turistik gezi yerlerine sahiptir. Bunlardan hangi birisine giderseniz gidin asla pişman olmazsınız.

Ama vaktiniz kısaysa ve acil bir Kocaeli turu yapmak istiyorsanız bu durumda liste başına ekleyeceğiniz 3 adres var.

Eskihisar Kalesi

Eskihisar Kalesi, Bizans döneminde yapılmıştır. Döneminde tüm Anadolu topraklarını kasıp kavuran Osman İmparatorluğu zamanında ise Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethinin hemen akabinde askeri karargah olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Kale ile aynı ismi taşıyan Eskihisar isimli balıkçı köyünde o dönem yaşayanların o dönemki Osmanlı askerlerinin soyundan geldiği bilinir. Eğer tarihi yerlere ilginiz varsa Eskihisar Kalesi mutlaka ziyaret etmeniz gereken lokasyonlardan bir tanesi olmalıdır. Bir de bonus verecek olursak Osman Hamdi Bey Müzesi’de kaleye oldukça yakın bir noktadadır.

Maşukiye

Maşukiye ismi size de tanıdık geliyor mu? Eminiz ki daha önce gitmediyseniz bile ya televizyondaki bir gezi programında ya bir arkadaşınızdan ya da haberlerde mutlaka bu ismi duymuş olmanız gerekiyor.

Eğer doğa ile iç içe olmayı seviyorsanız ve hafta sonu kafa dinlemek için güzel bir semt arıyorsanız buldunuz. Maşukiye tam size göre bir adrestir. Sapanca Gölü’nün hemen kıyısında bulunan ve çeşitli alabalık lokantalarının ev sahipliğinde oksijene doyacağınız Maşukiye’de aynı zamanda konaklayabileceğiniz uygun fiyatlı otellerde bulunuyor. Üstelik 4 mevsim ziyaret edilebilme olasılığı da var.

Harikalar Sahili (Derince)

Özellikle çocuklu ailelerin mutlaka ziyaret etmesi gereken Harikalar Sahili de ziyaret edilmesi gereken adreslerin başında geliyor. Gerek yürüme yolları, gerekse gerçek boyutlardaki masal kahramanlarının sizi ağırlayacağı Harikalar Sahili size mis gibi bir deniz havası aldıracak.

Göz atın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir