Kök Hücre Estetik

İnsan vücudundaki bütün organların ve dokuların oluşumunu sağlayan ana hücrelere “kök hücre” denir. Kök hücreleri özelliklerini yitirmeyen, kendi kendini yenileyen, bölünebilen, dokulara ve organlara dönüşebilen hücrelerdir. Tedavisi zor hatta imkansız olan bazı hastalıklar kök hücreleri sayesinde iyileşebilir. Kanser, Alzheimer gibi sinir sistemi hastalıkları, organ yetmezlikleri, diyabet ve benzeri metabolizma hastalıkları, kalp, kemik ve romatizma hastalıklarının tedavisinde kullanılabilen kök hücreler, sağlığı ve zamanı geri kazandırabiliyor.

Uzun zamandır bu konuda yapılan çalışmalar, gündeme yeni haberler getirerek birçok hastalığa ve insana umut kaynağı oldu. Kök hücrelerinin nakledilmesi ile kalıtsal ve kötü huylu hastalıklar dahil birçok hastalığın tedavisi mümkün olabilmektedir.

Kök hücreler bebeklerin göbek bağından, embriyodan ya da kişilerin ilik hücresinden elde edilebilir. Alınan kök hücreleri laboratuarda çoğaltılır ve tedaviye hazır hale getirilir. Hazırlanan kök hücreleri enjeksiyon yöntemi ile hastaya enjekte edilir ve hücreler 90 gün içerisinde hasarlı dokuların onarılmasını sağlayarak hastalıkları tedavi eder.

Kök hücrelerinin nakli ve hastalıkları tedavi etmesi %70 oranında başarı sağlar. Daha çok başarı elde etmek ve her gün daha fazla hastaya yaşam şansı vermek için ciddi çalışmalar devam ediliyor ve önümüzdeki yıllar için kök hücre tedavilerine ciddi rakamlarda maliyet ayrılmış durumda. Şuanda kök hücre tedavisi ile tamamen iyileştirilmiş bir hastalık yok ancak bu konuda büyük faydalar görülmüş. Uzmanlar gelecek zamanlar için birçok hastalığın tedavi edebileceğini söylüyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.