Kötü Alışkanlıklar Nasıl Bırakılır?

İnsanların kontrolü dahilinde ya da kontrolü dışında olan küçük ve büyük pek çok farklı kötü alışkanlık bulunmaktadır. Tırnakları yemek, parmakları sürekli çıtlatmak, alkol ve sigara bağımlılığına kadar pek çok farklı alışkanlık vardır.

sigara

sigara

Bu alışkanlıklarınızdan kurtulmak istiyorsanız öncelikle hareketlerinizi kontrol altına almayı öğrenmelisiniz. Başlarda zor gibi gözüken bu süreç zaman geçtikçe hatalarınızdan pay çıkarmayı öğrenmenizi sağlayacaktır.

Alışkanlıklarınızın Listesini Yapın

Kötü alışkanlıklarınız ile ilgili kendinize bir liste çıkartın. Listeye sahip olduğunuz alışkanlıkların kötü sonuçlarını not alın. Örneğin sigara içmek sizi rahatlatan ve stres azaltıcı gibi gözüken ancak böyle olmayan zararlı ve bağımlılık yapıcı bir maddedir. Sizi kötü alışkanlıklarınızı yapmaya zorlayan faktörleri ortaya çıkartın.

tırnak yeme

tırnak yeme

Bir arkadaşınız sigara içtiği zaman siz de sigara yakıyorsanız bu arkadaşınız ile bir süre görüşmemeye çalışın. Arkadaşınıza bu durumu açıklarsanız o da sizi anlayışla karşılayacaktır. Çevrenizdeki kişilere kötü alışkanlıklarınızdan kurtulduğunuz ve onları bıraktığınız ile ilgili haber verin. Örneğin sigarayı ya da alkolü bıraktıysanız bunu bütün yakın çevreniz ve aileniz ile paylaşın.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.