Küçük Evlerde Mobilya Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Küçük evi olan kişiler, genelde dekorasyon konusunda sıkıntılar yaşar. Eşyaların nasıl sığacağı, hem konforlu hem de şık bir ortamın nasıl yaratılacağı konusunda kafalar karışır. Bu yüzden küçük bir evi hem de şık hem de kullanışlı bir hale getirmek çoğu zaman zorlayıcı olabilir. Bu durumun çözümü ise, küçük evleri geniş gösteren bazı dekorasyon hileleridir.

Küçük Ev dekorasyonu

Küçük Ev dekorasyonu

Evi Geniş Gösterecek Dekorasyon Hileleri

Her şeyden önce mobilya alışverişine çıkmadan evin ölçüleri alınmalı ve mobilyaların büyüklüğü buna göre seçilmelidir. Küçük evlerin en büyük sorunu, fazlalık olan küçük eşyaları koyacak bir yer bulamamaktır. Bu tür eşyaları koymak için ekstra bir mobilya almak ise evi daha da darlaştırır. Bu yüzden mobilya seçiminde bazalı modeller tercih edilmelidir.

Mobilyalar

Mobilyalar

Böylece depolanacak eşyalar ortalık yerde durmak yerine görünmeyen ve yer kaplamayan bir yerde muhafaza edilmiş olur. Ya da kendi evi olanlar gömme dolap yaptırarak bu sorunu kolaylıkla çözebilirler.

Yatak odasında da aynı şekilde bazalı yataklar tercih edilmelidir. Böylece mevsim dışında kalan kıyafetlerin depolanabileceği bir alan yaratılmış olur. Ayrıca kenarlarından kapaklı veya çekmeceli yatak modellerinde nevresim, yorgan ve battaniye gibi eşyalar kolayca yer kaplamadan muhafaza edilebilir.

Çocuk Odası

Çocuk Odası

Kitap, CD, biblo, mumluk gibi eşyalar, kütüphane tarzında bir mobilyada sergilenmek yerine duvara monte edilebilen raflarda değerlendirilebilir.

Mutfağı küçük olanların yaşadığı en büyük sıkıntı ise, beyaz eşya ve mutfak masasının yerleştirilmesidir. Bu yüzden fırınlı ocak yerine set üstü ocak tercih edilmeli, mutfak masası da katlanabilir olmalıdır. Böylece yemek yenen zamanlar dışında kapalı tutularak boş alan açılabilir. Oturma odasında ise, aynı şekilde katlanır bir masa olmalı, eski moda olan vitrin ve büfelerden uzak durulmalıdır. Bunun yerine misafir takımlarının muhafaza edileceği küçük bir dolap yaptırılarak alan genişletilmelidir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.