Küçük Oturma Odaları İçin Dekorasyon Önerileri

Evimizi düzenlemek, yerleştirmek ve dekore etmek;  huzurlu, konforlu bir yuva ve dolayısıyla  mutluluğumuza katkı sağlayacaktır.

Ev Dekorasyonunda Dikkate Edilmesi Gereken Konular

Dekorasyona başlamadan önce yapılması gerekenler vardır.

Dekorasyonla ilgili kişileri  sürece dahil etmek. Örneğin, dekore edilecek çocuğunuzun odası ise mutlaka çocuğunuzun istek ve arzularını dinleyip kendisine fikir vererek birlikte hareket etmelisiniz. Çocuk odasını kullanacak olan çocuğunuz ve onun odasını sevmesini, rahat etmesini önemsemelisiniz.
Dekorasyon için bir bütçe hazırlayın. Ne kadar harcama yapabileceğinizi bilirseniz mali gücünüzü aşmadan dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.

Farklı fikir ve konseptleri araştırın. Bunu mağazaları gezerek yapabilirsiniz. Mobilya üreticilerinin basılı katalog ürünlerini temin ederek inceleyebilirsiniz. İnternet üzerinden ürün incelemesi yaparak fiyatları karşılaştırabilirsiniz.

Yaşam Alanlarımız Küçülüyor

Modern yaşam kent yaşamı ile özdeşleşmektedir. Emlak fiyatlarının yüksekliği, kiraların el yakıyor olması konutların küçülmesine ve binaların dikey olarak yükselmesine sebep olmuştur. ” Stüdyo daire ” diye adlandırılan farklı bir daire konsepti ortaya çıkmıştır.

Stüdyo daireler,  20m2’ den başlayın 60m2’ ye kadar olan, küçük alanlarda bir ya da en fazla iki kişinin yaşamasına uygun özel tip konutlardır. Sadece bu özel tip konutlar değil genel olarak mimari açıdan daha dar alanlar konut olarak tasarlanmaktadır. 90m2 alana 3+1 daire inşa edilebilmektedir.

Küçük Oturma Odaları İçin Dekorasyonu Önerileri

Küçük bir oturma odasını dekore ederken bazı püf noktalarına dikkat ederseniz keyifli ve rahat bir odaya kavuşabilirsiniz.
– Odanın boyası mutlaka açık renk olmalıdır. Beyazın her tonu, krem, gri, çok açık sarı, çok açık mavi renkleri kullanılabilir.
– Odanın en dar duvarına kontrast renklerden oluşan desenli duvar kağıdı uygulayarak hareket ve derinlik kazandırabilirsiniz.
– Odanızın penceresinde stor perdeler tercih etmeniz alanı olduğundan daha geniş gösterecektir.
– Aydınlatma ürünlerinizi, sarkıt ve ince uzun formlarda kullanmanız odaya uygun olacaktı. Abajur ya da lambadır şeklindeki aydınlatmalarda da aynı kuralı göz önünde tutun.
– Dekorasyonda canlı çiçek kullanacaksanız, bunu yeşil yapraklı ve dikey olarak büyüyen ince uzun yapraklı ve çiçeksiz türlerden seçin.
– Dekorasyonda duvar için farklı formlarda aynalar kullanın. Aynalar derinlik katacaktır.
– Koltuk takımlarını köşe takımlarından seçin. Halılarınız mutlaka küçük ebatlarda ve dikdörtgen formda olmalıdır.
– Orta sehpaları daha zemine yakın ve yüksek olmayan modellerden seçmekte doğru bir tercih olacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.